Majstri sveta z roku 2002 sú pri dne, zachraňujú sa. Historický neúspech prežívajú na historických MS, prvých v Kanade.
Trénerovi Slovenska Júliusovi Šuplerovi sa pred šampionátom z rôznych príčin ospravedlnilo z nominácie 13 hráčov z NHL.
Do Halifaxu cestoval prakticky s druhou reprezentačnou garnitúrou. Málokto preto rátal, že s európsky ladeným mužstvom zasiahne na úzkych klziskách do bojov o medaily. Postup do kvalifikačnej skupiny je však každoročne základnou povinnosťou tímu. Od roku 2000, keď sa play off hrá podľa zmeneného kľúča, Slovensko ani raz nechýbalo vo štvrťfinále.
V zložitej situácii pred MS Šupler nemal na výber, stavil na hráčov z európskych klubov. Tí vyhlasovali, že chcú nahradiť hviezdy zo zámoria, ale v príprave na domácom ľade si nevedeli poradiť s priemerným Lotyšskom (0:2) a horko-ťažko zdolali nováčika elitnej skupiny Slovinsko (3:1).
V Halifaxe si Šuplerovo mužstvo splnilo úlohu v otváracom zápase s Nórskom (5:1), ale najmä pre hernú nedisciplinovanosť úplne zlyhalo v kľúčovom súboji s Nemeckom (2:4). Ani zlepšený výkon s Fínskom (2:3) už nenapravil pokazené, a tak súperi nemilosrdne poslali Slovensko do hlbín. Slovensko s úzkou základňou hráčov je bez svojich najlepších hráčov z NHL na veľkých svetových podujatiach odsúdené na neúspech.
Ak pri Šuplerovom vstupe do A-kategórie v roku 1996 mal slovenský tím najsilnejšie obsadenie v útoku a smerom dozadu slabol, teraz je to naopak. Na brankárov Budaja s Lašákom je spoľahnutie, v obrane vynikajú Višňovský so Sekerom, no v útoku len Marcel Hossa – ani on však nie je typický zakončovateľ.
Prepad Slovenska na majstrovstvách sveta je aj skratom diplomacie. Na mimoriadnom direktoriáte IIHF pred zápasom s Fínskom delegáti pomerom hlasov 5:3 rozhodli, že za neoprávnený štart Jasona Hollanda v nemeckom tíme v stretnutiach s Fínskom a so Slovenskom pykal iba hráč a nie mužstvo. Nemecku hrozilo podľa pravidiel odobratie troch bodov a kontumácia 0:5. Direktoriát zvolil miernejšiu verziu posudzovania pravidiel, priklonili sa na stranu Nemecka.
Možno aj preto, že v dejisku MS stále chýba prezident SZĽH Juraj Široký, ktorý je aj členom výkonného výboru Medzinárodnej hokejovej federácie.
Z historických prvých MS v Kanade si Slovensko privezie historický neúspech. Najlepšie môže skončiť na 13. mieste. Ďalšie zaváhanie v boji o záchranu so Slovinskom by už privodilo katastrofu – vypadnutie do divízie.