BRATISLAVA. Ropa takmer každý deň dosahuje nové rekordy. Napríklad americká ľahká ropa WTI v utorok dosiahla svoj rekord, keď barel (159 litrov) sa predával za takmer 123 dolárov. Analytici sa zhodujú v tom, že jej cena bude rásť aj naďalej. Podľa analytika Vladimíra Pikoru z Next Finance dokonca môžeme v horizonte pár rokov pokojne uvažovať o cene 200 dolárov za barel. „O tom, že dvestodolárová hranica padne, netreba pochybovať,“ povedal.
Dlhodobý rast cien treba hľadať inde
Začiatkom mája 2007 bola cena ropy Brent podľa Pikoru okolo 62 dolárov za barel, teraz je na úrovni 120 dolárov. „Nové rekordy dosahujú každý deň,“ povedal. Príčina rastu v posledných dňoch je podľa neho hlavne zo strachu z výpadku dodávok z Nigérie a eskalácie napätia medzi Iránom a Západom. „Geopolitické riziká a rôzne štrajky sú však len vedľajšími dôvodmi rastu cien a ich vplyv je vždy len krátkodobý. Dlhodobý rast cien ropy musíme hľadať inde,“ povedal. Tým motorom je podľa neho vysoký dopyt po surovine v Číne a Indii a tiež niekoľko rokov slabnúci kurz dolára.
Dlhodobý trend rastu cien ropy môžu zmeniť podľa Pikoru len centrálne banky. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) to podľa neho nebude a ťažbu nezvýši. OPEC tvrdí, že ropy je dosť. „Každé zdraženie však podpiľuje ropným magnátom pod sebou konár, pretože nová technológie a zdroje energie sa stávajú rope konkurencieschopnými,“ povedal.
Pikora poukazuje na fakt, že hoci Spojené štáty sú len krok od recesie, cena ropy rastie. V minulosti pritom recesia vždy znamenala pokles jej ceny pre nižší dopyt. „Problém je práve to, že recesia v USA neznamená pokles dopytu,“ povedal. Čína, India, Rusko a Blízky východ tento rok podľa neho prvýkrát spotrebujú viac ropy ako Spojené štáty.
Cena nafty by už rásť nemala, benzínu áno
Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk tvrdí, že za určitých okolností je cena 200 dolárov za barel reálna v horizonte jedného roka. „Stačí, aby sa objavil hurikán, ako v roku 2006 a v druhej polovici tohto roka tu pokojne môžeme mať ropu za 200 dolárov,“ povedal.
Cena motorovej nafty by podľa neho už pred letom narásť nemala a ak, tak nie viac ako na 43 korún za liter. Cena benzínu v dôsledku začínajúcej motoristickej sezóne porastie. „Ak by však cena ropy nerástla prudko, 95 natural by mohol stáť v lete 41 až 42 korún za liter,“ povedal Novotný.
Podľa analytika Ľudovej banky Vladimíra Vaňa je OPEC presvedčený, že „svetová ekonomika sa s drahšou ropou dokáže vyrovnať“.