Po utorkových primárkach v Indiane a Severnej Karolíne sme sa dozvedeli dve veci: po prvé, Barack Obama bude skoro s určitosťou demokratickým kandidátom. Vydržal sedem týždňov zlých správ a ešte vždy prekoná očakávania.
Druhá vec je, že novembrové prezidentské voľby sa vôbec nebudú podobať na predošlé dvoje, ktoré boli skôr mobilizáciou voličov. Tentoraz pôjde o iné.
Ako získať voličov od Hillary
Predĺžená sezóna primárok zmenila profil Obamových prívržencov. Na začiatku maratónu v Iowe akoby mal nadstranícku podporu. Bodoval najmä u nezávislých.
Voličský prieskum z utorka však ukázal, že voliči senátora z Illinois sa zmenili. Čím viac idete doľava, tým má viac fanúšikov. Naopak, čím bližšie k stredu, tým je jeho podpora slabšia. Kedysi za Obamom stáli davy veľmi nábožensky založených ľudí. Teraz má masovú podporu svetských voličov. Nadobudol oveľa liberálnejší profil.
Umiernení nezávislí voliči sú si menej istí, že Obama vyznáva ich hodnoty. Oveľa nepriateľskejší sú voči nemu voliči senátorky Hillary Clintonovej. Obama bude musieť v najbližších mesiacoch tvrdo pracovať, aby preklenul túto priepasť.
Najprv bude musieť získať jej voličov, ktorí sú viac ekonomicky populistickí a sociálne konzervatívni než tí jeho. Zároveň bude musieť zlákať mestských nezávislých voličov, ktorí nie sú takí ekonomicky populistickí. Zjavne sa bude musieť dištancovať od ortodoxného liberalizmu, aby mu verili aj voliči v Ohiu či Missouri.
Republikáni uvidia Obamov liberálny profil a budú v pokušení viesť tradičnú kampaň ľavica verzus pravica. To by však bola veľká chyba.
Republikáni teraz nefičia
Tradiční republikáni môžu poraziť liberálnych demokratov, keď je republikánska značka v dobrom stave. No teraz to tak nie je.
Známyrepublikán Newt Gingrich udrel klinec po hlavičke, keď napísal vo svojej eseji v Human Events: „Značka republikánov je tak veľmi poškodená, že ak sa pokúsia viesť antiobamovskú, antireverend-wrightovskú alebo anticlintonovskú (ak senátorka zvíťazí) kampaň, prepadnú.“
Netradičná kampaň
Nebezpečenstvo pre republikánov v roku 2008 spočíva v tom, že voliči povedia: „Republikánov nie.“ McCain tak nebude mať na výber, len viesť netradičnú kampaň.
Čokoľvek, čo zaváňa tradičnou republikánskou taktikou alebo filozofiou, sa skončí fiaskom. V roku 2004 bolo nerozhodnutých len desať percent voličov. Teraz je to okolo 36 percent. To je veru veľa hlasov, o ktoré sa oplatí bojovať.
Je takmer isté, že sa o ne budú uchádzať Obama a McCain. No obaja majú svoje muchy a budú sa musieť vo veľa veciach zmeniť.
Autor: David Brooks, New York Times