BRATISLAVA. SDKÚ a KDH sa predbežne dohodli, že budú spolu – zatiaľ bez SMK – postupovať až do volieb v roku 2010. Voľby chcú vyhrať.
Vo vízii, ktorú navrhlo KDH, a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda ju pochválil, sa o strane Pála Csákyho nepíše ani slovo. Naopak, tandem SDKÚ–KDH by mal „koordinovať svoj postup po budúcich parlamentných voľbách“.
„Zatiaľ takýto silný záväzok, že jeden bez druhého nepôjde s inými politickými stranami po parlamentných voľbách do možnej spolupráce, táto vízia neobsahuje,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
Dzurinda si želá spoločný postup s KDH aj po voľbách, spolupráca však nebude mať formu písomnej dohody. „Existuje silnejšie puto ako papiere. Mali sme papiere - a rozišli sme sa,“ poznamenal o odchode KDH z minulej vládnej koalície.
O takej úzkej spolupráci, z ktorej by mohla vyjsť značka SDKÚ–KDH, neuvažujú. „Žiadna pomlčka,“ povedal Dzurinda. Neuvažuje sa ani o vzniku spoločnej tieňovej vlády, iba o spoločných pracovných skupinách.
Aspoň zatiaľ bez SMK
„SMK sa svojím vlastným postojom na poslednej schôdzi Národnej rady sama vyčlenila zo spolupráce,“ povedal Hrušovský. SMK napriek nesúhlasu zvyšku opozície hlasovalo za Lisabonskú zmluvu, hoci koalícia schválila sporný tlačový zákon.
Dzurinda hovoril, že SMK sa rozhodla „chladnokrvne“ a ukázala, že nie je pevnou súčasťou opozície. Povedal však tiež, že nechcú nikoho vylučovať, že „čas ukáže“, a to neznamená, že sa k spolupráci nemôže časom pridať aj niekto iný. Nevylúčil ani budúcu koalíciu s SMK.
Na otázky, ako konkrétne bude opozícia podporovať prezidentskú kampaň Ivety Radičovej a či napriek nezhodám osloví SMK, Dzurinda odpovedal, že kandidátka si rokovania vedie sama. „Ak to bude nevyhnutné, ak si to bude pani Radičová želať, ak bude nejaký spoločný projekt, prečo nie,“ povedal o spolupráci s SMK.
Hrušovský hovorí, že Radičová sa bude sama uchádzať o podporu voličov z južného Slovenska.
Miernejšie výroky
Politológ László Öllős si myslí, že ide skôr o deklaráciu s posolstvom, že SDKÚ a KDH chcú spolu vyhrať voľby. Na to by však podľa neho bola potrebná ich obnova, a problém by mali, aj keby pri nich stála SMK.
Myslí si, že bez SMK bude pozícia oboch strán ťažšia. Všimol si, že výroky na adresu SMK už boli o niečo miernejšie ako po Lisabonskej zmluve a predsedovia nevylučujú spoluprácu.
KDH v roku 2006 spôsobilo pád Dzurindovej vlády, keď vystúpilo z koalície pre spor okolo zmluvy o výhrade vo svedomí.
Csáky: Nepadlo jediné slovo
O opozičnej rade sme hovorili so šéfom Strany maďarskej koalície PÁLOM CSÁKYM.
Čo hovoríte na partnerstvo SDKÚ a KDH bez vašej strany?
„Majú na to právo. Želám im veľa úspechov. Dúfam, že sa to opäť neskončí odstúpením jednej strany od spolupráce.“
Budete sa aktívne snažiť obnoviť kontakty?
„Myslím, že je v záujme všetkých troch opozičných strán spolupracovať. Dve strany neznamenajú pevný a silný potenciál pre spoluprácu. Takýto krok môže byť motivovaný len urazenosťou.“
Ako sa budete snažiť nadviazať spoluprácu?
„Predpokladám, že dôjde k neformálnym rozhovorom medzi poslancami. Môže nám pomôcť čas a možno aj Európska ľudová strana. Jej šéf sem príde na moje pozvanie v júni.“
Chcete, aby ste sa s ním stretli všetci traja?
„Bolo by to prospešné.“
Snažia sa vás dať ľudovci dohromady?
„Sú na strane SMK.“
Rozprávali ste sa so šéfmi SDKÚ a KDH od prijatia Lisabonskej zmluvy?
„Nestretli sme sa.“
Pokúšali ste sa o to?
„Nie. Keby mala SMK urobiť nejaké gesto, budeme o tom rozmýšľať. “
(knm)
Autor: Mirsolav Kern