MOSKVA, PRAHA. Nový ruský prezident Dmitrij Medvedev včera dostal preukaz hlavy štátu. Ide o formalitu. Doklady lídrov veľmocí však zvyčajne nikto nekontroluje. Mladý právnik z Petrohradu sa tak dnes môže oficiálne ujať najvyššieho postu v krajine a zasadnúť v Kremli.
Prvá Medvedevova úloha
Inauguráciou a vydaním preukazu sa končí proces odovzdávania moci z rúk Vladimira Putina do rúk následníka, ktorého si sám vybral.
Preukaz je takou malou knižkou v tvrdých kožených bordových doskách so zlatým nápisom Prezident Ruskej federácie. O niečo väčšia identifikačná tabuľka sa oddnes objaví aj na stene vedľa dverí vedúcich do kancelárie hlavy štátu.
Ako prvú dôležitú, aj keď dopredu známu vec, Medvedev navrhne svojho predchodcu Putina za premiéra. Načo ho veľmi pravdepodobne už zajtra ruská Štátna duma schváli. Strana Jednotné Rusko, ktorej Putin šéfuje, má v parlament pohodlnú ústavnú väčšinu (315 kresiel a na prezidenta stačí len 226 hlasov).
Záhadné Rusko
Čo sa okrem tabuľky nad dverami zmení v Kremli aj v celom Rusku, si neodvažuje predpovedať dnes nikto. Medvedev niekoľkokrát potvrdil, že chce striktne dodržiavať Putinov kurz. Niektoré veci sú jasné.
Napríklad je už niekoľko týždňov pripravená nová verzia webových stránok hlavy štátu. Medvedev ako veľký fanúšik moderných technológií kladie na prezentáciu na internete veľký dôraz.
V politickej sfére budú zmeny podľa ruských aj zahraničných expertov prebiehať oveľa pomalšie. Aj keď niektorí očakávajú určité „oteplenie“ a ústup od autoritatívnych metód riadenia krajiny, žiadna revolúcia sa vraj konať nebude.
Napriek tomu známa ruská politologička, ktorá sa zaoberá štúdiami ruskej elity Oľga Kryštanovskaja tvrdí: „V Kremli chápu, že už všetky prísne opatrenia zaviedli a teraz sa môžu správať máličko vľúdnejšie. V skutočnosti štát zostáva autoritatívny, ale kamufluje modernizáciu samého seba.“
Nástup liberálov. Možno
Väčší vplyv možno časom získajú liberálni ekonómovia, ktorí považujú mladého Medvedeva za svoju nádej a veria, že aj keď v politike bude pokračovať v štýle tvrdej ruky, v ekonomike povolí.
Politológovia však upozorňujú, že akékoľvek kroky bude Medvedev konzultovať s premiérom Putinom.
Mnohí poukazujú na to, aké symboly sprevádzajú nástup Medvedeva k moci.
Napríklad grandiózna vojenská prehliadka, počas ktorej po Červenom námestí po prvý raz po osemnástich rokoch pôjdu tanky a strategické rakety, svedčia o tom, že agresívny a militantný spôsob komunikácie Moskvy so zahraničím zostane zatiaľ zachovaný.
Ruskí novinári veria, že kontrola štátu nad domácimi oznamovacími prostriedkami zoslabne.
Tandem s kódom VVP–DAM
V ruskej tlači sa už objavila skratka, čo vyjadruje nastupujúce dvojvládie.
Tandem Putin–Medvedev volajú podľa prvých písmen celého mena novinári VVP-DAM.
Nielen oni majú pocit, že táto dvojica nevysokých, ale veľmi ctižiadostivých mužov tvorí prakticky jedno telo. Keď ich nedávno videl egyptský prezident Mubarak v televízii, úprimne sa opýtal: „A kto je vlastne kto?“
Autor: Agentúra Epicentrum