Hoci len čiastočnou odpoveďou: EIT bude virtuálna sieť, ktorá má spájať najlepšie mozgy v Európe a pomáhať im s výmenou informácií, aby pravá ruka vedela, v čom báda ľavá.
Boj sa vedie o umiestnenie agentúry. Bez dlhého premýšľania človeku napadne, že by to malo byť tam, kde majú s výskumom a jeho prepojením na ekonomiku skúsenosti. Napríklad vo Fínsku, Švédsku, Británii... Lenže v únii je všetko inak.
Hlavným záujemcom sú Vratislav, Budapešť a spoločne Viedeň s Bratislavou. Spojenie Rakúšanov a Slovákov spĺňa prvú nepísanú podmienku: agentúra má byť
v novej členskej krajine, preto Viedeň ponúkla spojenectvo Bratislave. Päťdesiat až sto ľudí tak bude nielen
v dvoch budovách, ale aj v dvoch štátoch. Slovenský minister školstva Ján Mikolaj to predstavil ako krásnu myšlienku a rýdzo praktické námietky odmietol. Medzi oboma mestami vedie „dobrá diaľnica“ a navyše v Bratislave by sedelo finančné oddelenie a vo Viedni riaditeľ, čo je dobré, lebo „sa nebudú ovplyvňovať“.
Potom je tu poľská Vratislav. Na Tuskovu vládu sa
v Bruseli pozerá ako na záchrancu Poľska, teda je dobré niečím ju odmeniť. Lenže Poliaci už jednu agentúru majú.
Nakoniec Budapešť. Na prvý pohľad ideálna: univerzitné mesto, Maďari euroagentúru nemajú, všade je odtiaľ blízko. Lenže tamojšia vláda sa o EIT dvakrát neusiluje, premiér má povesť kráľa klamárov a rozpočtový deficit krajiny desí aj Talianov.
Keby preto nestiahla svoj pôvodný záujem Praha, možno by to bolo vyriešené. Aj keď...