BRATISLAVA. V piatok na Univerzite Komenského v Bratislave nájdete bežných študentov veľmi málo. Na chodbách stretnete len pár jedincov, ktorí prišli na internet zadarmo. Tento deň sú prednášky prakticky vyhradené pre študentov univerzity tretieho veku. Nehanbia sa za svoje roky, sami si priznajú, že sú skôr dôchodcovia, aj keď to na mnohých nie je vidieť. Sú hrdí na to, že sa dokázali odhodlať ešte chodiť do školy.
Nikto nevyrušuje
Minulý týždeň mali seniorskí študenti hneď dve prednášky. V prvom všeobecnom ročníku z medicíny, druhý špecializovaný ročník mal prednášku hudby. Medicínska prednáška, na ktorej profesor vysvetľoval základné delenie buniek, mala početnú účasť. V učebni bolo približne šesťdesiat študentov. V kurze je ako takmer vo všetkých iných prevaha žien. „Nevadí mi to,“ povedal sedemdesiatnik Pavol Rakovský. Okrem všeobecného ročníka študuje aj v druhom ročníku program so zameraním na astronómiu, ktorá ho vždy bavila. Hodiny astronómie sa mu páčia viac, ale prvý všeobecný ročník je pre každého povinný. Na rozdiel od spolužiakov poznámky si na hodine nerobí. „Ešte mi slúži pamäť.“ Skutočné skúšky ho nečakajú, hodiny aj pedagógov si chváli.
O tri poschodia nižšie tiež v piatok popoludní začala prednáška z klasickej hudby. „My tu máme skôr takú debatu s vysvetľovaním,“ upozornila nás hneď na začiatku doktorka Klaudia Nagyová. V jej učebni sedela dvadsiatka študentov, tiež takmer iba ženy. „Klasicistická hudba sa vyznačuje jednotou kontrastov, striedajú sa protikladné časti, jedna hudobná myšlienka hneď prechádza na ďalšiu...,“ vysvetľuje. Po teoretickom základe vyberie cédečko a pustí Mozartovu Malú nočnú hudbu. Na ukážke demonštruje, čo prednášala pred chvíľou. „Rytmus je pravidelný,“ vytlieskava potichu rytmus jednotlivých skladieb.
Peniaze nie sú kritérium
Pracujúci senior zaplatí za štúdium okolo 1 500 korún, nepracujúci polovicu. „Nie je to nezaplatiteľné, ale keď nám majú zvýšiť školné, tak v tom sme hneď v rovnakej pozícii ako juniorskí študenti. Protestujeme,“ vysvetľuje pani Vlasta Kalinová z hudobnej špecializácie.
„Mám abonentku do opery. Predtým som tiež chodila, no teraz viem lepšie pochopiť, o čom hudba je,“ povedala. Vlasta má 74 rokov. Jedno štúdium na vysokej škole už za sebou, ale až teraz ju univerzita skutočne baví. „Už nič nemusíme a sme tu len preto, že chceme,“ povedala.