Zúfalá Barma sa otvára pomoci Západu

Ničivý cyklón odrezal státisíce ľudí od elektriny, pitnej vody a jedla. Bez humanitárnej pomoci hrozí vypuknutie epidémie.

Ulice Rangúnu sú stále zatarasené troskami a padnutými stromami. S ich odpratávaním pomáhajú aj mnísi.Ulice Rangúnu sú stále zatarasené troskami a padnutými stromami. S ich odpratávaním pomáhajú aj mnísi. (Zdroj: REUTERS)

RANGÚN, BRATISLAVA. Starší obyvatelia bývalého hlavného mesta Barmy hovoria, že nikdy nič podobné nezažili. Tropický cyklón Nargis, ktorý sa cez víkend prehnal krajinou, si vyžiadal najmenej 4000 obetí. Ďalších tritisíc ľudí je nezvestných.

Barmský minister zahraničia Ňjan Win podľa agentúry AP povedal, že živel zrejme pripravil o život až 10 ­tisíc ľudí. Niektoré odhady však hovoria o oveľa vyšších číslach.

VIDEO: Počet obetí stúpa

Rangún je bez elektriny

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šesťmiliónový Rangún je tri dni po katastrofe bez elektriny a pitnej vody. Ľudia v Rangúne vykupujú v malých obchodí­koch sviečky za dvojnásobné ceny, rýchlo sa míňajú potraviny a najmä voda.

SkryťVypnúť reklamu

Pri čerpacích staniciach sa tvoria takmer kilometrové rady, cena benzínu sa vyšplhala na 10 dolárov za liter a každý si môže natankovať len dva litre. Hromadná doprava v meste je takmer nefunkčná pre zatarasené cesty. Padnuté stromy a trosky z nich sa snažia podľa agentúry AP odstraňovať mnísi spolu s miestnymi obyvateľmi.

„Bez môjho denného zárobku je aj samotné prežitie pre nás problémom,“ povedal agentúre AP Barmčan Tin Hla, ktorý opravuje dáždniky v pouličnom stánku. Po tom, ako mu búrka zničila dom, ubytovali prechodne jeho päťčlennú rodinu mnísi v jednom z kláštorov.

Junta požiadala o pomoc

Barmský režim, ktorý pred dvoma rokmi sprísnil podmienky na prijímanie humanitárnej pomoci, včera súhlasil s návrhom OSN na okamžité vyslanie zásielky potravín, liekov a vody. Na letisku v Rangúne, ktoré obnovilo prevádzku, včera pristálo aj lietadlo z Thajska.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca thajskej vlády pre AP povedal, že barmská vláda ich žiadala o jedlo, zásoby liekov a stavebné pomôcky.

„Vieme, že niekoľko stotisíc ľudí potrebuje prístrešie a pitnú vodu. Nevieme, koľko ich je,“ povedal pre Reu­ters zástupca OSN v Bangkoku Richard Horsey. Štátne médiá uviedli, že len v irawadskej delte zničil cyklón až 20­tisíc domov.

Spojené štáty, ktoré proti Barme uplatňujú sankcie, už prisľúbili pomoc cez Svetový potravinový program. India vyšle do Barmy dve lode s jedlom, stanmi a prikrývkami. Európska komisia uvoľnila pre pomoc dva mi­lióny eur.

Hrozí vypuknutie epidémie

Medzi najviac postihnuté oblasti patrí delta rieky Irawady, v ktorej leží aj mesto Laputta. Obyvateľ Rangúnu, ktorý tam má príbuzných, pre BBC povedal, že 80 percent mesta zničila búrka. Z pobrežia úplne zmizlo 16 dedín. Žiadna pomoc zatiaľ do oblasti nedorazila.

SkryťVypnúť reklamu

Juh Barmy je bez telefonického spojenia. Je preto ťažké zistiť, aký je skutočný stav v najpostihnutejšej časti krajiny.

V oblasti hrozí vypuknutie epidémie, ktorú môže spôsobiť špinavá voda. „Dôležité teraz bude zabrániť šíreniu nákazy,“ povedal CNN hovorca Červeného kríža Eric Porterfield.

Thajskí aktivisti upozornili, že policajti údajne vo väznici Insein zabili 36 väzňov po tom, ako tam počas búrky prepukol chaos.

Junta riskuje hnev ľudí

Barmský režim podľa obyvateľov, ktorí prišli o strechu nad hlavou, robí pre obete málo.

Ani kolaps šesťmiliónovej barmskej metropoly vraj nemôže ohroziť referendum, ktoré vojenská junta na Barme naplánovala na sobotu. To má priviesť krajinu k slobodným voľbám v roku 2010.

„Bude takmer nemožné uskutočniť v sobotu referendum v postihnutých oblastiach,“ povedal pre CNN novinár Larry Jagan, ktorý sa krajine dlhodobo venuje.

SkryťVypnúť reklamu

Vojenská junta, ktorá na Barme vládne už 45 rokov a je obviňovaná z porušovania ľudských práv, si verí. „Od referenda nás delí len zopár dní a ľudia sa už nevedia dočkať hlasovania,“ tvrdí barmská vláda v novinách Myanmar Ahlin.

Ľudia v Rangúne sú však podľa agentúry AP nahnevaní, že 400­tisícová armáda robí málo pre ľudí, ktorých víkendová búrka postihla najviac. Vojaci odstraňovali padnuté stromy a trosky len z ulíc, kde býva vládna elita.

„Kde sú teraz vojaci a policajti? Keď išlo o minuloročné protesty mníchov, boli veľmi rýchli a agresívni,“ citoval Reuters rozhorčeného muža.

Ak junta neprejaví väčší záujem o rýchle riešenie situácie ľudí, ktorí ostali bez strechy nad hlavou, ich frustrácia sa môže prejaviť pri hlasovaní.

„Barmčanov hnevá oneskorená reakcia vlády,“ povedal agentúre AP Aung Zaw, editor nezávislého magazínu Irawady, ktorý vychádza v susednom Thajsku.

SkryťVypnúť reklamu

(toh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 561
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 279
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 065
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 243
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 845
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu