BRATISLAVA. Školskú reformu doladia priamo v pléne koaliční poslanci. K zákonu, ktorý má od septembra spustiť najväčšiu zmenu v školstve, predložili množstvo pripomienok. Včera o nich rokoval školský výbor.
K 163 paragrafom zákona navrhli poslanci viac než 200 pozmeňujúcich návrhov. Opozícia preto ministra vyzvala, aby zákon stiahol z rokovania parlamentu.
Očakáva, že pri prerokovaní v pléne vznikne pri toľkých zmenách chaos, ktorý vyvolá problémy v praxi. „Každý zákon sa musí vyčistiť,“ reagoval minister, podľa ktorého väčšina návrhov len zákon spresňuje.
Mikolaj s koaličnými návrhmi súhlasil, hoci mnohé znamenajú ústupky SMK, najmä pri vyučovaní o štátnom jazyku v maďarských školách.
Koalícia už nechce, aby mali maďarskí žiaci povinne toľko slovenčiny ako maďarčiny. Mal by im stačiť taký počet hodín štátneho jazyka, koľko budú potrebovať „na jeho osvojenie“.
„Je to pozitívnejšie a lepšie riešenie ako doterajšie,“ priznal poslanec SMK László Szigeti. Pre menšiny žiada zachovanie súčasného stavu. Ani nový návrh však nedáva maďarským žiakom záruku. Presný rozpis hodín určuje Štátny vzdelávací program, ktorý neschvaľuje parlament, ale len minister. Mikolaj hovorí, že rovnaký počet hodín slovenčiny a maďarčiny, ktorý navrhol, nezmení.
Pre SMK by to bol problém. Jej požiadaviek sa minulý týždeň zastal aj predseda HZDS Vladimír Mečiar. Či koaliční poslanci zákon vylepšili podľa jeho predstáv, nevedel povedať ani Mikolaj. Neprezradil ani, či s Mečiarom bude ešte rokovať. Stretnutie nevylúčil.
SMK žiadala aj záruku pri školských inšpektoroch. Tí, ktorí prídu do maďarských škôl, musia ovládať maďarčinu. Koalícia s tým včera nemala problém. Problémom stále ostáva trh s učebnicami. Ministerstvo sa nechce vzdať možnosti schvaľovať všetky učebnice. Cez koaličných poslancov pozmenilo len to, že nebude mať dosah na iné učebné texty. O otvorení trhu s učebnicami hovorilo pôvodne aj HZDS.
Vážne výhrady k zákonu má aj samospráva. Združenie miest a obcí Slovenska žiada zákonom garantované prechodné obdobie na postupné znižovanie počtu žiakov v triedach.
V súčasnosti navrhnuté počty nespĺňa 29 percent tried. Riaditelia ich škôl môžu mať od septembra problém. Podľa zákona im výnimku na väčší počet žiakov bude musieť dať školský inšpektor.