LUXEMBURG. Posledné údaje sú optimistické: miera nezamestnanosti klesla aj v apríli a dosiahla 8,1 percenta, čo je najnižší stav za posledných 15 rokov. Oproti vlaňajšiemu aprílu sa počet ľudí bez práce znížil o vyše pol milióna a nachádza sa tesne pod triapolmiliónovou hranicou.
Po tejto priaznivej správe Spolkovej pracovnej agentúry sa začal ohňostroj pozitívnych vyhlásení nemeckých vládnych politikov. Dvaja najvyšší predstavitelia sociálnych demokratov, predseda SPD Kurt Beck a jeho námestník a minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, napísali článok do denníka Süddeutsche Zeitung. „Naším cieľom do nasledujúcich desiatich rokov je plná zamestnanosť s dobrými platmi a férovými pracovnými podmienkami,“ zdôraznili v ňom.
Zahanbiť sa nedali ani koaliční kresťanskí demokrati. Generálny tajomník CDU Ronald Pofalla zdôraznil, že jeho strana má takisto pred očami plnú zamestnanosť. Predseda bavorskej vládnej Kresťansko-sociálnej únie Erwin Huber pretromfol všetkých. Bavorsko chce podľa neho dosiahnuť plnú zamestnanosť už o dva roky.
Ekonomickí experti zdvíhajú varovný prst. Poukazujú na to, že Nemecko je ešte stále na míle vzdialené od plnej zamestnanosti. A to najmä na pozadí prognóz, podľa ktorých sa hospodársky rast na budúci rok spomalí a tým sa aj zníži tempo poklesu nezamestnanosti. Kedy sa rast HDP znovu naštartuje do dnešných obrátok, je vo hviezdach.
Plná zamestnanosť vládne vtedy, keď počet ľudí bez práce a počet voľných pracovných príležitostí je rovnaký. Vzhľadom na prirodzenú fluktuáciu hovoria experti o plnej zamestnanosti aj vtedy, keď miera nezamestnanosti sa pohybuje okolo štyroch percent. Profesor Bert Rürup síce považuje plnú zamestnanosť o desať rokov za realistický cieľ. Vyzdvihuje však, že je možná iba vtedy, ak budú vlády pokračovať v liberálnych hospodárskych reformách pracovného trhu.
Súčasný nemecký pracovný trh sa nezriedka nesie v znamení polovičných pracovných úväzkov, nájomnej práce či sezónnych prác. Financial Times Deutschland k tomu poznamenáva: „Veľa ľudí má síce prácu, sú však nespokojní so svojím zárobkom.“
Otázkou teda nie je či a kedy zavládne v Nemecku plná zamestnanosť, ale či mnohí pracujúci dokážu normálne vyžiť z platu.