Varšavská burza je známa tým, že veľa stredných a malých firiem cez ňu získava prvotný kapitál na podnikanie a nehľadá ho v bankách. V tomto ste v regióne strednej Európy výnimkou. Čo je za tým, že firmy vásuprednostňujú pred bankami?
„Snažíme sa najmä poľským podnikateľom vysvetľovať, že je pre nich výhodné, aby boli verejne obchodovateľnými spoločnosťami. Môžu využívať aj iné formy kapitálu ako len peniaze z banky. Na financovanie podnikania majú viac alternatív. Nie sú odkázaní len na bankové úvery. Takisto môžu cez burzu posilniť svoju značku.“
Je kapitál získaný cez burzu finančne výhodnejší ako úver z banky?
„Môže byť, ale nemusí. Ak by však aj peniaze cez burzu firmy nezískali lacnejšie, aj tak im to prinesie viaceré výhody.“
Napríklad?
„Firmy kótované na burze sú pre banky dôveryhodnejšie. Kredibilita im môže pomôcť získať úver od bánk ľahšie a za výhodnejších podmienok. Vstup na burzu neznamená, že už nie ste odkázaný na bankový úver, ale fakt, že ste kótovaný, znižuje náklady úveru.“
Varšavská burza je lídrom v strednej Európe. Má kótovaných aj niekoľko desiatok zahraničných firiem, o čom napríklad burzy v Prahe alebo Budapešti môžu len snívať. V čom je to?
„V stratégii, ktorou sa snažíme získavať zahraničných investorov. Neprišlo to samo od seba. Vyžaduje si to poskytovať množstvo informácií, pracovať na publicite, stretávať sa s finančnými organizáciami.“
To však samo osebe nestačí.
„Máme dostatok kapitálových zdrojov. Prílev kapitálu je vysoký, čo k nám priťahuje aj zahraničné spoločnosti. Máme záujem najmä o firmy z Ukrajiny, Slovenska, Česka, Maďarska a pobaltských štátov. Momentálne ich máme 25, medzi nimi je aj jedna slovenská. Sú u nás aj firmy, ktoré sú súbežne kótované na londýnskej či parížskej burze.“
V čom je vaša výhoda oproti burzám vo vyspelých štátoch a v čom oproti strednej Európe?
„Sme napríklad oveľa lacnejší ako Londýn či Frankfurt. Máme nižšie burzové poplatky. Ale nie je to len o tom.“
Aké sú teda ďalšie výhody?
„Pre spoločnosti zo strednej a východnej Európy je výhodné byť na Varšavskej burze, pretože sú v danom regióne viditeľnejšie, ako keby boli napríklad v Londýne. Pre malé a stredné firmy, ale aj niektoré veľké, nehovorím však o známych značkách, je lepšie, keď sú kótované na niektorej z búrz v strednej Európe. Teda v regióne, kde podnikajú a odkiaľ pochádzajú. Prenáša sa to do ich finančnej likvidity, obchodného obratu a ich ziskovosti.“
A čo výhody oproti burzám zo strednej Európy?
„Sme najväčšia burza v regióne, preto je ponuka kapitálu u nás najväčšia. Priame náklady na obchodovanie u nás sú oproti ostatným nižšie. Firmy k nám prichádzajú aj preto, že sú tu podniky, s ktorými majú vybudovaný obchodný vzťah.“
Aký prístup majú na burzu drobní investori, ktorí chcú kupovať a predávať akcie. Musia ísť cez obchodníkov s cennými papiermi alebo môžu obchodovať priamo?
„Individuálni investori chodia cez obchodníkov. Nemajú priamy prístup na burzový parket. Rozvíjame však aj internetové obchodovanie. Ak obchodujete cez internet, je to praktickejšie a ľahšie. Aj v tomto prípade musíte ísť cez elektronický systém obchodníka s cennými papiermi. No môžete to robiť z domu, fyzicky nemusíte nikam chodiť. Ponuky alebo požiadavky zadávate cez váš počítač.“
Do akej miery zasiahla Varšavskú burzu hypotekárna kríza?
„Určitý vplyv tu bol, pretože aj na našej burze sú zahraniční investori. Oni prirodzene reagovali na to, čo sa deje na zahraničných troch, čím sa obavy, ktoré napríklad panovali na newyorskej burze, preniesli aj k nám. Výkyvy na burzách sú bežný jav. Preto aj dosahy hypotekárnej krízy sú len dočasné.“