BRATISLAVA, BRUSEL. Slovensko má už euro vo vrecku. Začneme ním platiť v januári. Podľa správy, ktorú má SME k dispozícii, Európska komisia v stredu odporučí vstup Slovenska do eurozóny.
V správe komisie sa píše, že Slovensko splnilo všetky kritériá potrebné na zavedenie eura. „Slovensko spĺňa podmienky na prijatie spoločnej meny,“ uvádza sa v správe s tým, že eurokomisia odporúča ministrom financií únie, aby s platnosťou od 1. januára 2009 zrušili dočasný pobyt krajiny mimo eurozóny a od rovnakého dátumu schválili jej vstup do klubu krajín používajúcich euro. Slovensko sa tak stane šestnástym členom eurozóny.
Hrá sa teda už len o konečný kurz koruny a eura. Ten určí, koľko budeme zarábať a aké budú ceny v eurách. Jasné to bude začiatkom júla, keď odporúčanie eurokomisie schvália ministri financií únie a Európska rada, teda šéfovia vlád členských štátov.
Je len veľmi málo pravdepodobné, že by nás odmietli. „Už nás neodmietnu, to by bolo bezprecedentné a nepovažujem to za reálne, hoci sa objavujú aj výhrady, ktoré majú svoj racionálny základ,“ povedal exminister financií Ivan Mikloš.
Od augusta začnú obchodníci uvádzať na tovaroch cenovky nielen v korunách, ale aj v eurách.
Národná banka aj ministerstvo financií odmietli správu komentovať. „Treba si počkať na oficiálnu konečnú verziu, ktorú Európska komisia zverejní 7. mája,“ povedala hovorkyňa banky Jana Kováčová.
Slovensku potom bude chýbať už len „posvätenie“ od politikov zo štátov únie. K tomu príde v júni. Nikto už nepredpokladá, že členské štáty by odporúčanie vetovali. Ešte sa to nestalo žiadnej krajine, ktorá vstupovala do eurozóny.
Dôverujú ekonomike
Kladným verdiktom Brusel potvrdil dôveru k slovenskej ekonomike. Ešte nedávno sa pritom množili špekulácie, že hlavne pre nárast inflácie by nám euro mohlo uniknúť. Rastu cien tiež komisia venuje v konvergenčnej správe najväčší priestor.
Ročný priemer inflácie bol u nás v marci 2,2 percenta, čo je o jeden percentuálny bod menej ako eurokritérium. Napriek tomu má inflácia na Slovensku podľa Bruselu tento rok rásť. No mali by sme sa pohodlne zmestiť do potrebného pásma, hoci rozdiel medzi našou infláciou a hranicou, ktorú od nás požaduje únia, sa zníži. „Analýza základných faktorov a to, že inflačné kritérium Slovensko splnilo so značnou rezervou, umožňuje kladné hodnotenie kritéria cenovej stability,“ píše sa v správe komisie. Slovensko sa však podľa eurokomisie musí mať „na pozore“ pred inflačnými tlakmi. Komisia zdôrazňuje hlavne potrebu udržať na uzde požiadavky odborárov na rast platov a chce od nás „ambicióznejšiu fiškálnu politiku.“ Tá má zmierniť inflačné tlaky po prijatí eura.
Brusel vláde: Mala by viac šetriť
Správa oceňuje preventívne opatrenia vlády proti inflácii, napríklad dohodu medzi vládou a odbormi o udržaní platových nárokov. To, či sú efektívne, preverí podľa komisie až prax.
Inflácia sa stala najsledovanejším ekonomickým ukazovateľom, lebo ceny rastú v eurozóne v súčasnosti nezvyčajne rýchlo, a tiež preto, že Slovinsko, prvá postkomunistická krajina v eurozóne, zažilo raketový rast cien práve po prechode na euro. Slovenská koruna sa podľa komisie za uplynulé dva roky „nedostala pod tlak a nemusela devalvovať svoju hodnotu oproti euru“.
Autor: ľja