Briti hlásia odlev ľudí z Východu

Predstavy ľudí, ktorí sa báli nekonečného prílevu pracovníkov z východnej Európy a mali strachz postupného vyľudňovania nových členov únie, sa ukázali ako zbytočné.

Počet imigrantov z východnej Európy do Británie nebude pribúdať do nekonečna.Počet imigrantov z východnej Európy do Británie nebude pribúdať do nekonečna. (Zdroj: SITA/ AP)

BRATISLAVA. Približne polovica ľudí, ktorí odišli pracovať do Británie z nových krajín únie, už krajinu opustila. Hovorí o tom štúdia Naomi Pollardovej, Marie Latorreovej a Dannyho Sriskandarajaha z britského Inštitútu pre výskum verejnej politiky v Londýne.

Podľa ich prieskumu počet ľudí prichádzajúcich pracovať do Anglicka klesá a súčasne rastie skupina tých, čo sa vracajú domov. Potvrdzuje to aj pohľad zo Slovenska, počet emigrantov stúpa, no stále pomalšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomalenie prílevu

Po rozšírení únie v máji 2004 viaceré štáty v obave pred útokom lacnej pracovnej sily z týchto krajín pred nimi zavreli svoj pracovný trh. Ak nie úplne, tak aspoň obmedzili možnosť v nich pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Británia šla proti hlavnému európskemu prúdu, ktorý reprezentovali najmä Nemecko, Francúzsko či Rakúsko. Stalo sa tak cieľovou krajinou pre ľudí migrujúcich za prácou.

Podľa Pollardovej boli obavy zo zaplavenia pracovného trhu prehnané. „Fakt, že menej ľudí prichádza a viac odchádza, poukazuje na to, že táto vlna migrácie je len krátkodobý fenomén.“

Trend migrácie pracovníkov z nových európskych krajín sa mení. Ľudia prichádzajú skôr dočasne alebo sezónne. Za zmenou je podľa štúdie ekonomický rast v domovských krajinách, posilnenie domácej meny oproti libre, demografia a rozptýlenie pracovníkov medzi viaceré krajiny.

„Otázka neznie či, ale kedy sa migrácia za prácou do Anglicka spomalí,“ povedal Danny Sriskandarajah, jeden z autorov štúdie. Výsledky podľa neho popierajú doteraz uznávaný predpoklad, že väčšina migrujúcich pracovníkov z nových krajín únie prichádza a zostáva trvalo v Anglicku.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä mladší a nezadaní

„Skôr ako o návrate Slovákov domov z Británie sa dá hovoriť o spomalení odchodu ďalších do zahraničia,“ povedal sociológ Miloslav Bahna.

Potvrdzujú to údaje Štatistického úradu z výberového zisťovania pracovných síl. Tie ukazujú, že počet Slovákov pracujú­cich v zahraničí stúpa, no stále pomalšie. Kým pred dvoma a tromi rokmi boli prírastky ľudí žijúcich v zahraničí vyššie ako jeden percentný bod, minulý rok to bola už len polovica. Aktuálne je v zahraničí za prácou približne 180­tisíc ľudí, čo je osem percent zamestnaných občanov Slovenska.

Podľa Bahnu za prácou do krajín, ako je Anglicko, chodia skôr mladší a ľudia bez záväzkov. Na Slovensku prevláda migrácia do Česka. „Do Čiech chodia prevažne ľudia, ktorí majú doma rodinu, ako aj vekovo starší,“ povedal. Aj oficiálne štatistiky predpokladajú, že Česko je najčastejšou pracovnou destináciou, končí tam tretina slovenských emigrantov.

SkryťVypnúť reklamu

„Paradoxne, zdalo by sa, že po zlepšení si jazyka a udomácnení v Anglicku ľudia zmenia svoju prácu na tú, v ktorej sú vlastne kvalifikovaní,“ hovorí Pollardová. „Je to však minimum prípadov, väčšina zostane pracovať v málo platených zamestnaniach.“

Oproti britským zamestnancom pracujú novodobí migranti v priemere o štyri hodiny týždenne viac, teda 46 hodín za týždeň. A neviažu sa tak ako iní len na Londýn.

Dôvody

Za rozhodnutím ísť pracovať do Británie či inej krajiny bola pre ľudí z nových európskych krajín predovšetkým ekonomická situácia doma. Keď sa tá dostala na úroveň porovnateľnejšiu s cieľovými krajinami, oslabil sa ekonomický dôvod odchodu za prácou, hovorí štúdia.

„Slovenská ekonomika výrazne vzrástla a slovenská koruna sa posilnila oproti libre, teda peniaze zarobené a ušetrené v Británii majú teraz nižšiu hodnotu na Slovensku ako v roku 2004,“ povedala Pollardová.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoký počet migrujúcich za prácou do Británie bol podľa štúdie spôsobený aj obmedzením možností pracovať v iných krajinách únie, čo je len dočasný a ustupujúci jav.

V prospech znižovania prichádzajúcich do Anglicka hovorí aj demografia domovských krajín. Znižuje sa totiž počet ľudí vo vekovej skupine tých, čo zvyčajne odchádzajú do zahraničia.

Čo priniesli Británii

„Británia získala veľa príchodom pracovníkov z no­vých členských krajín únie, povedala spoluautorka štúdie Naomi Pollardová.

Napriek negatívnym očakávaniam na začiatku nemali negatívny vplyv na nezamestnanosť. A to predovšetkým preto, že migrujú aj v rámci Anglicka. Pracujú v sektoroch a regiónoch, kde je práca. Tým podľa autorov prispeli aj k rozvoju regiónov. Zabránili totiž vzniku nedostatku pracovníkov v sektoroch, ako je napríklad poľnohospodárstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Imigrantiv Británii

Vo Veľkej Británii v súčasnosti pracuje okolo 665 tisíc ľudí z nových európskych krajín. Oproti roku 2004 je to nárast o viac ako pol milióna ľudí.

Dve tretiny tvoria Poliaci, Slováci sú druhá najväčšia skupina, tvoria 15 percent komunity pracujúcich východoeurópanov v Británii. Podľa britských výskumníkov nie sú rozdiely medzi jednotlivými skupinami migrantov významné.

Takmer 60 percent z nich sú muži. Vyše 80 percent z nich je vo veku medzi 18 a 34 rokov. A väčšina z nich žije v partnerskom vzťahu či manželstve.

Približne 30 percent má univerzitné vzdelanie, a ďalších vyše 20 percent vyššie vzdelanie rovné bakalárskemu titulu. Autori poukazujú tiež na fakt, že väčšina pracuje v nekvalifikova­ných zamestnaniach s nízkymi platmi.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: ippr.org

Autor: Zdenka Zajíčková Marcela Glevická

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu