V rodinnej tradícii by chcel otca napodobniť 34-ročný syn Richard, hoci aj on už aktívnu kariéru hokejistu skončil. Na majstrovstvách sveta v Halifaxe pomáha slovenskej výprave ako sprievodca. Otec aj syn v sobotu večer sledovali víťazný vstup nášho tímu v Metro Centre proti Nórsku.
Zo Skalice do Halifaxu
„Rišo bol šikovný hráč, išiel v mojich stopách na poste obrancu,“ pyšne vravel Ľubomír Ujváry, člen víťazného mužstva Slovana Bratislava z federálnej ligy 1978/1979. „Vyskúšal si aj juniorskú ligu v Severnej Amerike, hral na univerzite a neskôr aj v Európe, až nakoniec s manželkou Marcelou zakotvili v Halifaxe. Z domu v Skalici, kde teraz bývam, to mám na návštevu dosť ďaleko.“
Otec a syn Ujváryovci sledovali naživo majstrovstvá sveta 1985 v Prahe a potom aj o sedem rokov neskoršie v Bratislave.
Richard hral v závere kariéry tri roky v holandskom Tillburgu a keď sa so ženou rozhodovali, kde sa usídlia, zvolili si Halifax.
„Prístavné mesto som poznal zo štúdií na univerzite,“ spomínal Richard. „Pritiahlo nás pracovnými možnosťami, pokojným prostredím aj dobrými vyhliadkami do budúcnosti. „Majstrovstvá sveta sú najväčšou udalosťou v histórii vyše tristotisícového Halifaxu a ja som rád, že môžem byť súčasťou hokejového sviatku.“
Organizátori historického prvého šampionátu v Kanade rátajú so ziskom viac ako tri milióny dolárov.
„Hokej je najlepšia reklama na posilnenie turistického ruchu v našom regióne,“ vravel Richard Ujváry. „Z Európy prišlo veľa fanúšikov, v centre mesta je v týchto dňoch nezvyčajne rušno. Vo voľných chvíľach sa môžu ísť pozrieť aj okolie a určite si ho zapamätajú. Majstrovstvá sveta by mali byť turistickou vzpruhou.“
Stred Halifaxu je svojou architektúrou zmesou amerického a európskeho štýlu, prímorské mesto bolo vstupnou bránou do Severnej Ameriky pre emigrantov z európskeho kontinentu.
Každý chce byť hokejistom
Desaťtisícovú halu Metro Centre postavili pred tridsiatimi rokmi na úpätí kopca, čo sa v downtowne tiahne od mora. Hokejových fanúšikov priťahovali miestne farmárske kluby Quebecu či Montrealu, no neskôr sa mesto rozhodlo pre juniorský klub Mooseheads.
„Na juniorskú ligu tu chodí v priemere sedemtisíc divákov,“ priblížil Ujváry najpopulárnejší šport v Kanade. „V Halifaxe i susednom Darmouthe, ktoré spájajú dva mosty, je asi 25 zimných štadiónov. Trénujem dorastencov v časti Bedford a máme tam registrovaných tisíc hráčov. Každý mladý Kanaďan chce byť hokejistom. Preto je v krajine obrovská základňa a z nej vyrastú esá, ako sú dnešní reprezentanti Heatley, Doan či Nash.“
Ujváryho neznepokojil vlažný začiatok majstrovstiev sveta, ani na zápase Kanada - Slovinsko nebolo vypredané.
Obdiv pre Bondru
„V piatok popoludní sa ľudia ešte venovali biznisu a Slovinsko nie je príliš atraktívny súper,“ vysvetľoval. „S postupom šampionátu bude záujem narastať. Sebavedomý tím Kanady útočí na ďalší titul.“
Šance Slovenska hodnotil sprievodca výpravy opatrne: „Mužstvo ide v turnaji krok za krokom. U chlapcov cítim veľké odhodlanie dokázať, že úspech možno dosiahnuť aj bez najväčších útočných hviezd z tímov NHL.“
Najväčší zážitok si Richard Ujváry nechal nakoniec: „Generálneho manažéra tímu Petra Bondru som obdivoval ešte ako strelca v Košiciach, sledoval som jeho kariéru v NHL a oslavoval som jeho zlatý gól na majstrovstvách sveta v Göteborgu 2002. Keď mám možnosť s ním spolupracovať, tak zisťujem, že je to nielen skvelý hokejista, ale aj človek.“
Autor: Halifax