LA PAZ, BRATISLAVA. Ľavicová revolúcia v Južnej Amerike dostáva tvrdú ranu. Obyvatelia najbohatšieho regiónu Bolívie Santa Cruz včera v referende rozhodovali o autonómii. Chcú obmedziť moc prezidenta Eva Moralesa, ktorý z krajiny vyháňa investorov a siaha po kontrole bohatých zásob zemného plynu.
Do čela boja za čiastočnú nezávislosť od Moralesa sa postavili bohatí farmári a milície mladých pravičiarov. Prezident označil včerajšie referendum za nelegálne, za rebéliou je podľa neho rasizmus. „Neakceptujú roľníka a pôvodného obyvateľa Bolívie ako prezidenta republiky,“ povedal pre britský Observer.
Opozícia je vraj rasistická
Predtým, ako sa dostal k moci, patril Morales medzi popredných producentov koky. Je prvým bolívijským indiánskym prezidentom. Do polovice minulého storočia nemali pôvodní obyvatelia takmer žiadne práva a nemohli sa napríklad ani priblížiť k prezidentskému palácu.
Opoziční lídri rasové motívy odmietli. „Chopte sa zbraní
a vyzabíjajte všetkých Kollov,“ hlásali však grafity mladých pravičiarov v uliciach provincie. Kolla je hanlivé označenie pre pôvodné obyvateľstvo Bolívie.
Na strane opozície stojí väčšina obyvateľov regiónu, mnohí sú aj miešanci a Indiáni.
Morales sa po svojom zvolení do funkcie pustil cestou znárodňovania. Aj tohtoročný Sviatok práce oslávil zoštátnením telekomunikačného gigantu a štyroch energetických spoločností.
Prezident pred referendom sľúbil, že do oblasti nepošle armádu. Vládne jednotky nakoniec v uliciach patrolovali. Zablokovať prístup voličov k urnám mali tisíce provládnych demonštrantov.
Spustili domino
Vyjadriť svoj názor sa chystala väčšina takmer z milióna voličov. Pred prípadnými útokmi ich priamo vo volebných miestnostiach chránili mládežnícke milície. V nasledujúcich dňoch podľa agentúry AFP hrozia aj krvavé potýčky oboch táborov.
Provincia Santa Cruz spustila vlnu otvoreného nesúhlasu s reformami ľavicového prezidenta. Referendum chystajú aj ďalšie tri oblasti na východe krajiny. Rovinatý východ má väčšinu nerastného bohatstva a zásobuje oblasť Ánd aj potravinami.
Morales tvrdú moc koncentrovanú v centre odôvodňuje potrebou spravodlivo rozdeľovať bohatstvo krajiny medzi všetko obyvateľstvo. Bolívia je najchudobnejší štát Južnej Ameriky, ale jej zásoby zemného plynu patria k najbohatším na kontinete.