ROŽŇAVA. Zlomeninu nohy, škrabance po celom tele a šok utrpel 16-ročný Silvester Horváth v sobotu popoludní pri páde do starej banskej šachty na kopci Rákoš v okrajovej časti Rožňavy. Speleológovia z Rožňavy, Brna, hasiči a záchranári z Horskej záchrannej služby bojovali o jeho život takmer päť hodín. Pád do päťdesiatmetrovej hĺbky prežil podľa nich chlapec len zázrakom.
Hádzali horiace handry
Traja chlapci sa vybrali do oblasti starých banských šácht hľadať pravdepodobne železo. Silvester vošiel do štôlne, nevšimol si prepadlisko a zrútil sa do hĺbky.
„Diera, do ktorej spadol, je vlastne vyťažený úsek rudnej žily, po ktorej vznikol voľný priestor v 85-stupňovom uhle, široký asi 1,5 metra,“ povedal Ondrej Bolaček, šéf jaskyniarskej skupiny Speleo v Rožňave.
Silvestrovi kamaráti sa snažili zistiť, ako hlboko sa prepadol, a do šachty nahádzali zapálené kusy handier. Keď mu nedokázali pomôcť, utekali za rodičmi, tí zalarmovali políciu a hasičov.
Záchranári počuli chlapca plakať, k zranenému sa však so svojou výbavou nedostali.
„Hasiči na mieste zistili, že na vytiahnutie chlapca je potrebná lanová technika, a hneď nás kontaktovali,“ povedal Bolaček. „Zhodou okolností boli v Rožňave dvaja naši kolegovia z Brna. Na kopec prišli do pol hodiny. Jeden z nich Filip Doležal ihneď zlanil dolu,“ dodal.
Sťažená záchrana
Záchranné práce sťažoval náročný terén, uvoľnené kamenie a hrozba, že sa šachta zrúti. „Šachta bola navyše zadymená od horiacich handier, ktoré tam kamaráti zraneného nahádzali,“ povedal jaskyniar.
Do diery vzápätí zlanil Rožňavčan Peter „Tajfún“ Seleš a zraneného pripravili na transport. Záchranári museli konzultovať stav zraneného s lekármi.
„V takej hĺbke sa bez potrebnej techniky komunikovať nedalo,“ vysvetlil Bolaček. Jaskyniari sa preto do šachty museli opakovane vrátiť.
Prvotné informácie hovorili, že chlapec je zdravotne postihnutý, pravdepodobne hluchonemý, a ťažko komunikuje. Silvestra našli v šachte sedieť opretého o stenu. Bol pri vedomí a všetko sledoval. Podľa záchranárov mal mimoriadne šťastie. Ako sa na mieste vyjadrilo niekoľko z nich, takéto pády bývajú smrteľné.
Skvele zvládnutá akcia
Do akcie sa o čosi neskôr zapojili aj záchranári z Jaskynnej záchrannej skupiny Horskej záchrannej služby. Dvoch záchranárov priviezol vrtuľník z Jasnej, traja prišli autom zo Starého Smokovca. Pripravená bola aj záložná skupina.
„Bola to výborná koordinácia hasičov, jaskyniarov a polície. Keď sme dorazili na miesto, bol už pacient lokalizovaný, ošetrený, pripravený na nosidlách. Našou úlohou bolo transportovať ho vertikálnym úsekom, s rozbitou skalou, padajúcimi kameňmi a pieskovou horninou k sanitke. O akcii sme sa dozvedeli o 16.40. Pacient bol zdravotníkom odovzdaný krátko po 21.15 hodine,“ informoval jeden zo záchranárov.
Vrtuľník mal problémy
Príchod horských záchranárov sprevádzali technické problémy. Popradský vrtuľník, ktorý Horská záchranná služba zavolala na pomoc, mal technickú poruchu. Vrtuľník mal letieť do Jasnej pod Chopkom a tam vyzdvihnúť dvoch záchranárov.
„Pre technickú poruchu vrtuľník pristál v Jasnej a nemohol pokračovať v akcii. Dispečing zapojil do akcie posádku vrtuľníka z Banskej Bystrice, ktorá záchranárov z Jasnej prepravila na miesto nehody,“ informoval Pavol Svetoň z popradskej Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE.
Ľudia nerešpektujú zábrany
Sobotňajšia nehoda nebola ojedinelá. Do vetracej šachty v časti Nad kalváriou spadli pred rokmi dvaja Rožňavčania. Jaskyniari ich vytiahli živých. Muž, ktorý spadol do Šingliarovej jaskyne nad obcou Honce, pád neprežil.
Pády do šácht nebývajú náhodné. „Ľudia vyhľadávajú tieto jaskyne zámerne. Hoci vchody do nich boli už v minulosti zabezpečené proti vstupu, ľudia zábrany odstránili,“ povedal Bolaček.
![]() Chlapec padal do hĺbky päťdesiat metrov. Na jeho záchrane sa podieľali jaskyniari, hasiči a záchranári. FOTO – AUTORKA |
![]() Keď dorazili záchranári jaskyniari, zraneného mali pripraveného na transport FOTO – AUTORKA |