BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico je jediným politikom, ktorý mohol v sobotu rečniť na oficiálnej spomienke na Milana Rastislava Štefánika. Chuť podeliť sa s premiérom o vystúpenie pri mohyle generála na Bradle mal aj podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ). Neuspel.
Hort tvrdí, že ako najvyšší prítomný predstaviteľ snemovne na mieste žiadal o možnosť krátkeho príhovoru. „Od prednostu mestského úradu v Brezovej som sa dozvedel, že je rozhodnuté, že bude vystupovať len pán Fico a evanjelický biskup Klátik,“ vysvetľoval.
Podpredseda parlamentu opisoval, že povedal prednostovi mestského úradu ako organizátorovi o svojom zámere vystúpiť za parlament. Ten telefonoval primátorke Brezovej pod Bradlom Anne Dankovej (Smer). „Asi o tri minúty som sa dozvedel, že to nie je možné a rozhodol o tom pán Fico a pani primátorka.“
Primátorka Danková to poprela. Tvrdila, že premiér o zámeroch podpredsedu parlamentu nevedel. O tom, že chce poslanec vystúpiť, sa vraj dozvedela až cestou na Bradlo. „A ja hovorím: teraz už ja neviem, čo s tým, pretože program bol schválený.“
Hort si sťažuje, že Fico si Bradlo sprivatizoval, hoci ako bývalý člen KSS patril medzi tých, čo Štefánika mazali z dejín. Povedal, že videl ako poslanec za SNS Rafael Rafaj „nechcel byť vôbec súčasťou kladenia vencov, lebo tam pre SNS a pre poslancov nebol pripravený žiaden priestor“. Ten svoju nespokojnosť so spôsobom organizovania spomienky potvrdil.
„Akcia bola organizovaná vládou Slovenskej republiky a mestom Brezová pod Bradlom pod záštitou predsedu vlády. Pán Hort klame, nežiadal o žiadne vystúpenie. Spolu s pani Radičovou musia byť na tom veľmi zle, keď sa potrebujú ukazovať na podujatiach predsedu vlády, o ktorých vedia, že na ne chodí veľa ľudí,“ reagovala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.
Bývalý primátor Brezovej pod Bradlom Ivan Ďurkovič (nezávislý) SME povedal, že za 12 rokov, keď bol vo funkcii, nebol organizátorom spomienky ani raz úrad vlády.
Na Bradle robili problémy aj SNS
Na Bradle počas spomienky na Milana Rastislava Štefánika nemal problém vystúpiť len podpredseda Národnej rady a SDKÚ Milan Hort, ale aj Slovenská národná strana. Jej poslankyňa Marta Damborská hovorí, že spomienka nebola v súlade s protokolom.
„Nevedeli, kam sa máme postaviť, pán Hort mal problémy so zaradením sa do slávnostného sprievodu, bolo to neorganizované.“ Damborská sa sťažovala, že chceli poslancov postaviť „na úplný koniec radu“.
Rafael Rafaj z SNS hovorí, že mu to vysvetlili údajnou blokáciou politických strán. „Prekážalo mi, že poslanec mal ako ústavný činiteľ ísť na konci radu. To mi pripadalo absurdné.“ Preto sa chce pozrieť na to, či sa nedá protokol zmeniť.
Primátorka Brezovej Anna Danková (Smer) to vysvetľuje tým, že spomienky na Štefánika sa mesto snaží organizovať ako nepolitické.
SNS a HZDS mali problémy s Ficovým monopolom na štátne oslavy už dávnejšie. Nepáčilo sa im najmä to, že im premiér neumožnil prehovoriť na oficiálnych oslavách 15. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky v Martine. Vtedy vystúpil len Fico, predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) a prezident Ivan Gašparovič.
„Musím byť kritický, pretože som očakával minimálne pozvanie predsedu SNS a predsedu HZDS – strán, ktoré sa najvýznamnejšie zapísali do procesu vzniku štátnosti,“ povedal vtedy Rafaj.
Premiér si zobral do svojej réžie aj oslavy slovenského vstupu do Schengenu. Rampy na hraničných priechodoch pílil až na jednu výnimku, keď vystúpil s prezidentom, sám.