BRATISLAVA. Obaja favoriti budúcoročných prezidentských volieb sa predstavia ako občianski kandidáti, hoci budú mať zrejme za sebou aj podporu politických strán.
Zatiaľ čo u Ivety Radičovej z SDKÚ to bolo už dlhšie zrejmé, rozhodnutie Ivana Gašparoviča včera oznámilo mimoparlamentné Hnutie za demokraciu (HZD).
Oznámilo to HZD
„Gašparovič pôjde do volieb pravdepodobne tak ako pred štyrmi rokmi. Odovzdá petíciu občanov a zároveň ho podporí svojimi podpismi aj 15 poslancov,“ povedal podľa agentúry SITA predseda HZD Jozef Grapa.
Táto strana je Gašparovičovou materskou stranou, do volieb však predovšetkým ide s podporou od vládneho Smeru.
Iveta Radičová začala zbierať 15tisíc podpisov 1. mája v Komárne bez plagátov či inej výraznej politickej reklamy. Na zber podpisov mieni využívať najmä stretnutia s občanmi, na ktoré teraz chodí častejšie. Nemá ani oficiálny petičný výbor, ktorý by jej so zberom pomáhal.
Radičová tají
Radičová zatiaľ tají podrobnosti o kampani. K poradnému tímu sa bližšie nevyjadrila, povedala, že sa v najbližšom čase rozhodne, kto v ňom bude. Otázne je aj to, ako konkrétne ju podporia opozičné strany – predovšetkým pre silné napätie medzi SDKÚ a KDH a SMK, ktorá hlasovala za Lisabonskú zmluvu. Dohoda má padnúť na najbližšej parlamentnej schôdzi. Dostala vraj aj ponuky na financovanie kampane.
„Ivan Gašparovič je úradujúcim prezidentom. Nevidíme dôvod, aby na svoje prípadné opätovné zvolenie robil špeciálnu kampaň,“ povedal Gašparovičov hovorca Marek Trubač. Gašparovič sa spolieha, že občania vyhodnotia jeho päťročné funkčné obdobie, a tak sa rozhodnú.
Haulík: Mala by uznať chyby
Pokiaľ chce byť Iveta Radičová občianskou kandidátkou, ktorá má osloviť aj neopozičných voličov, mala by podľa sociológa Pavla Haulíka uznať, že aj Dzurindova vláda urobila chyby.
„Otázka je, čo urobí so svojou podpredsedníckou funkciou, ktorá jej môže robiť problém,“ tvrdí. Považuje za nutné, aby sa funkcie podpredsedníčky v strane vzdala, a to dostatočne včas, nie mesiac pred voľbami. Len deklarovať, že je aj občianskou kandidátkou, jej podľa Haulíka nepomôže. Práve Radičová v prezidentskom súboji musí výrazne získavať a presviedčať voličov, pretože v prieskumoch za Ivanom Gašparovičom výrazne stráca.
Šancu osloviť má najmä dynamickejších, mladších, moderne orientovaných, aktívnych ľudí, myslí si sociologička Oľga Gyárfášová. Jej prednosťou je aj šanca ísť „nad rámec“ priaznivcov opozičných strán a osloviť tých, ktorí by si z ponuky strán nevedeli vybrať a asi by ani nešli voliť.
(knm, vev)
Autor: knm, vev