to prirovnanie nepáčilo. Faktom je, že jeho 90- ročné srdce sa zastavilo počas sviatku Pesach. Židia si vtedy pripomínajú vyslobodenie z egyptského otroctva, o ktoré sa zaslúžil Mojžiš.
V ikonografii moderného štátu Izrael má príbeh lode Exodus a jej pasažierov svoje pevné miesto. Pre Izraelčanov je pripomienkou, že sa netreba vzdávať a veriť, že po najhoršom pekle napokon príde vyslobodenie. Aj keď je niekedy bolestné a nie každému sa podarí z neho tešiť.
Cit pre chudobných
Jossi Harel sa narodil ako Josef Hamburger v známej jeruzalemskej rodine. Bol už šiestou generáciou jeruzalemských Židov a bol na to patrične hrdý. Jeho priateľ, spisovateľ Joram Kaniuk o ňom pre denník Haarec povedal, že na rozdiel od väčšiny sabrov (Židov narodených v Palestíne) nebol snob a mal veľké pochopenie pre imigrantov. A preto, že pochádzal zo „svätého“ Jeruzalema a nie zo svetského Tel Avivu, mal súcit aj pre davy chudobných nábožných židov z východoeurópskych giet, čo prichádzali do zasľúbenej zeme.
Harel vyrastal v sionistickej rodine a tak je pochopiteľné, že keď sa začali zhoršovať vzťahy medzi palestínskymi židmi a Arabmi a nevraživosť vyprovokovala mnoho agresívnych útokov, vstúpil ako 15-ročný do židovskej domobrany Hagana. Jeho velitelia si hneď všimli, že je statočný, má schopnosti lídra a nadpriemernú inteligenciu. To všetko ho predurčovalo k tomu, aby ho začali zaškolovať pre tajné operácie. „Bolo v ňom niečo priateľské. Nebol to hrdina, čo potrebuje potľapkávanie po chrbte. Bol to muž dobrých spôsobov. Nikdy nezvyšoval hlas. Bol mužom svedomia a odvážny bojovník,“ napísal v nekrológu denník Haarec.
Odvážny mladý veliteľ
To všetko ukázal pri veľmi delikátnych operáciach krátko po druhej svetovej vojne. Židovské organizácie sa vtedy napriek odporu Britov, ktorí spravovali vtedajšiu Palestínu, podujali z Európy priviesť čo najviac bývalých väzňov z koncentračných táborov. Jossi Harel sa stal veliteľom štyroch z nich. Mal iba 28 rokov.
Do Palestíny za dramatických a často zúfalých okolností priviezol 24–tisíc ľudí. Počas dlhých plavieb z Európy do Haify mu rozprávali svoje príbehy. O navždy stratených mamách, otcoch, sestrách, bratoch. Ale aj o nádeji na nový život v exotickej krajine. Na lodiach prejavoval k vychudnutým, depresívnym a vystrašeným ľuďom pre muža a bojovníka netypickú citlivosť. Tešil sa každému pôrodu v podpalubí, lebo vedel, že sa rodí niečo nové a pre budúci Izrael potrebné.
Symbol i obeť
V roku 1947 sa nalodil spolu so štyrmi a pol tisíckami pasažierov na loď President Warfield, ktorá neskôr dostala meno Exodus. Harel pri vyplávaní z Francúzska vôbec nemohol tušiť, aký symbol sa z lode Exodus a jej plavby stane.
Exodus sa stal obeťou britskej politiky zadržiavania židovskej emigrácie do Palestíny. Briti nechceli povoliť lodi pristáť v Haife a posielali ju z prístavu do prístavu. Jej osádku dokonca vyložili v tábore neďaleko Hamburgu, čo bolo mimoriadne necitlivé voči ľuďom, ktorí prežili tábory smrti. Hovorilo sa, že spôsob, akým Briti nakladali s ľuďmi na lodi a kritika, ktorá nasledovala, donútili nakoniec Britov vzdať sa Palestíny a odovzdať jej správu OSN.
Harel bral ako privilégium, že mohol pomôcť ľuďom, ktorí prežili holokaust. „Bol vždy človekom zapáleným pre vec. O svojich operáciách hovoril iba veľmi málo. O jeho funkcii na lodi Exodus som sa dozvedela prakticky až v tretej triede na základnej škole, keď sme sa o tom učili,“ povedala jeho dcéra Sharon Harel Cohen.
Vynikajúci rozprávač
Hoci Exodus Harela aj pre neskoršie filmové spracovanie jeho príbehu preslávil, podľa izraelských médií bol hrdinom väčších a zásadnejších operácií v prospech židovského štátu. O mnohých sa ešte nevie. Harel totiž pracoval pre tajnú službu. V 50. rokoch, keď jej agentov odhalili v Egypte, odišiel z armády a dal sa na biznis.
Stále vystupoval na besedách a hovoril o židovskej imigrácii. Bol vraj vynikajúci rozprávač. Možno preto, že hovoril o silných veciach.
Dejiny dokázali,
že utečencov nemožno poraziť. Začína sa to
jednou loďou, po ktorej prichádzajú desiatky ďalších.
* 4. 1. 1918† 26. 4. 2008
l 1918 - narodil sa v Jeruzaleme
l 1960 - hollywoodsky režisér Otto Preminger príbeh lode Exodus sfilmoval, Jossiho Harela hral Paul Newman
l 1933 - vstúpil do židovskej domobrany Hagana
l 1945 - 1948 - do Palestíny priviezol 24-tisíc ilegálnych imigrantov
l 2007 - dostal ocenenie talianskej vlády za mier a humanitu, ktoré bolo pomenované podľa lode Exodus