LONDÝN, BRATISLAVA. Prvý máj je pre ľavicové strany zvyčajne dôvod na oslavy. Britskí labouristi však na tohtoročný sviatok pracujúcich nebudú spomínať v dobrom.
V regionálnych voľbách v Anglicku a Walese skončili na treťom mieste za víťaznými konzervatívcami a predbehli ich dokonca aj liberálni demokrati.
Odhadovaný zisk 24 percent hlasov je o dve percentá menší ako doteraz najhorší výsledok v miestnych voľbách, ktorý utrpeli v roku 2004, keď im poškodila podpora vojny v Iraku.
Zlé znamenie pre Browna
Politickí komentátori sa zhodli, že teraz už nie je nepredstaviteľné, že opoziční toryovci vyhrajú aj parlamentné voľby v roku 2010.
„Bola to zlá noc, teraz sa z nej však musíme poučiť a posunúť sa ďalej,“ komentoval neúspech premiér Gordon Brown. Do poslednej chvíle ešte dúfal, že od úplnej blamáže ho uchráni víťazstvo labouristov v Londýne.
O udržanie v kresle primátora tam bojoval „červený“ Ken Livingstone s excentrickým konzervatívcom Borisom Johnsonom. Ten mal v prieskumoch mierne navrch a večer viedol v deviatich okrskoch, zatiaľ čo Livingstone len v piatich.
Labouristi ovládajú Londýn takmer desaťročie a jeho strata by ich pripravila o prestížnu organizáciu olympiády.
Do letných hier v roku 2013 plánuje mesto niekoľkomiliardové investície.
Šéf konzervatívcov David Cameron na víťazstvo reagoval slovami, že ich na prvú priečku nevyniesli iba protestné hlasy nespokojných Britov.
„Myslím, že išlo o vyjadrenie dôvery pre Konzervatívnu stranu,“ povedal podľa denníka Independent. Analytici však pripomínajú, že práve teraz sa na opozíciu upriami pozornosť a budú musieť dokázať, že sú skutočne schopní riadiť krajinu.
Škót môže prekvapiť
Pre Browna to bol prvý volebný test. Aj keď dopadol neslávne, neohrozí to jeho pozície v čele strany. Lokálne voľby pravidelne prehrával aj Tony Blair a v Británii je bežné, že vládnuca strana v polovici funkčného obdobia trpí poklesom popularity.
Predstavitelia vlády pripisovali zlý výsledok ekonomickým problémom, rastu cien nehnuteľností a chybám pri daňovej reforme.
Jednotne tvrdili, že Brown je stále najlepším mužom na premiérske kreslo. „Škót vo vedúcej pozícii môže vždy prekvapiť,“ povedal šéf parlamentného klubu Tony Lloyd pre Reuters.
Náhradník chýba
V skutočnosti však labouristi ani nemajú po ruke vhodného kandidáta, ktorý by Browna nahradil. Vychádzajúca hviezda a šéf diplomacie David Miliband zatiaľ nemá o post záujem. Všetci si navyše uvedomujú, že vnútrostranícka bitka by mohla strane ešte viac uškodiť.
Výsledok lokálnych volieb však predsa len priniesol jednu istotu. Britániu nečakajú žiadne skoršie parlamentné voľby, o čom sa intenzívne diskutovalo napríklad vlani na jeseň.
Labouristi budú naťahovať čas a k urnám sa pôjde v najneskoršom možnom termíne - teda v máji 2010.
Britské lokálne voľby
Podľa neúplných výsledkov získali konzervatívci Davida Camerona vo voľbách do samospráv 259 kresiel, labouristi naopak 306 kresiel stratili.
Labouristi po voľbách ovládajú 18 miestnych rád (predtým 24), konzervatívci kontrolujú 65 rád, o 15 viac ako doteraz.
FOTO – REUTERS |
Autor: Štefan Hudec © SME