Policajné prezídium poslalo záznam premiérovom priestupku na dopravný inšpektorát. Ten rozhodne do tridsiatich dní.
BRATISLAVA. Dopravným priestupkom premiéra Roberta Fica sa bude zaoberať dopravný inšpektorát. Hovorca policajného prezídia Martin Korch povedal, že im záznam pošlú.
Inšpektorát má tridsať dní na to, aby rozhodol, či a ako bude vodiča pokutovať.
Priestupku sa Fico dopustil, keď šoféroval svoje Volvo a otáčal sa na križovatke, kde je to zakázané. Nemal ani zapnutý bezpečnostný pás.
Premiér už avizoval, že za priestupok je ochotný zaplatiť aj pokutu. Podľa experta na dopravu Jozefa Drahovského môže Fico zaplatiť okolo 1500 korún.
Zákon hovorí, že polícia pri ukladaní pokuty prihliada „na závažnosť, význam a čas trvania protiprávnej činnosti, na mieru zavinenia a na rozsah spôsobenej škody“.
Na fotografie, ktoré ho odhalili, reagoval premiér veľmi podráždene. Povedal, že novinári sa na ňom „odbavujú“.
O svojom priestupku hovoril ako o „v úvodzovkách nebezpečnom zločine ohrozujúcom celú Bratislavu“.
Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž si Ficovu podráždenú reakciu vysvetľuje tým, že je denne terčom mnohých útokov, čo podľa neho objektívny človek musí vidieť.
„Samozrejme, niekde je aj ten moment, na ktorý chcete upozorniť,“ povedal Číž.
Štátnik by sa len ospravedlnil
Mediálni experti hovoria,že premiérovi mala stačiť jedna veta, v ktorej by priznal chybu.
Keby premiér Robert Fico priznal pri svojom dopravnom priestupku chybu a ospravedlnil sa jednou vetou, urobil by podľa mediálnych expertov lepšie, ako keď vydal útočné stanovisko.
Politici, ktorí mali problém s dodržiavaním pravidiel cestnej premávky, však väčšinou nereagovali pokorne a bez rečí okolo si nepriznali chybu.
Rusko sa ospravedlnil
Najslávnejšia je veta poslanca SDK Petra Ďuračku, ktorý potom, čo spôsobil dopravnú nehodu v centre Bratislavy, nadával policajtom a povedal im: „Môžete mi fajčiť môj ctený poslanecký k...“
Ospravedlnenia sú výnimočné. Urobil to napríklad predseda ANO Pavol Rusko, ktorý sa najskôr zastával svojho straníckeho kolegu Stanislava Kropiláka, ktorý nabúral v Bratislave, a novinárom, ktorí o tom informovali, povedal, že urobili „svinstvo“. O päť mesiacov po spore v strane sa ospravedlnil s tým, že až neskôr zistil, že Kropilák bol „opitý ako snop“. Rusko sa ospravedlnil aj za to, keď v Rakúsku prekročil rýchlosť o 120 kilometrov za hodinu.
Ospravedlnil sa aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek za to, že parkoval na mieste pre invalidov.
Fico v reakcii denníku SME napísal, že sa na ňom každý deň „odbavuje“.
Reagoval neprimerane
Expertka na komunikáciu Soňa Pöetheová označila písomné stanovisko premiéra za neprimerané.
Ideálne podľa nej je, ak je človek ľudský. „Aj voličovi, aj bežnému čitateľovi sa páči, keď prejaví svoju ľudskosť, slabosť, keď povie prepáčte, spravil som to. Nie je to nič zlé, naopak, môže to zvyšovať popularitu,“ myslí si Pöetheová.
Aj ďalšia odborníčka Oľga Škvareninová hovorí, že jedna ospravedlňujúca veta by stačila. Premiér podľa nej reagoval ako občan, ale nie ako štátnik. „Bol to vlastne protiútok, čo človek urobí vtedy, keď sa cíti vinný a potrebuje sa brániť.“
Štátnické vyjadrovanie je podľa nej v tom, že politik potláča svoje ja. Priznanie chyby označila za sympatické, lebo „každý robí chyby, aj premiér, aj novinári, aj ja“.
Voliči odpustia všetko
Sociológ Pavel Haulík povedal, že Ficovým voličom výrok prekážať nebude. „Občania svojim politikom tolerujú takmer všetko. Tlak zo strany verejnosti je minimálny.“
Poslanci vodiči
Peter Ďuračka (SDK) – havaroval v centre mesta (1999)
Miklós Duray (SMK) – prekročil rýchlosť, unikal policajtom a odmietol skúšku (apríl 2006)
Pál Farkas (SMK) – odmietol skúšku na alkohol, policajtom utekal a nadával (2001)
Pavol Rusko (ANO) – v Rakúsku prekročil rýchlosť o 120 km/hod (2004)
Stanislav Kropilák (ANO) – havaroval a ušiel (apríl 2005)
Ján Cuper (HZDS) – havaroval opitý (november 2005)
Ján Slota (SNS) – havaroval, obiehal, kde to bolo zakázané (2006)
Ľubomír Jahnátek (Smer) – parkoval na mieste pre invalidov (február 2008)
(mož)