Jakúbek: Ideme po víťazných typoch

Obyčajným smrteľníkom sa môže len snívať, že investícia za niekoľko miliónov eur sa vráti o mesiac. Tridsiatnik IVAN JAKÚBEK, šéf bratislavskej pobočky private equity spoločnosti Enterprise Investors s tým má skúsenosť.

(Zdroj: SME – ĽUBOŠ JANČÍK)

V prípade private equity ide o investovanie kapitálu klientov do rozvíjajúcich sa firiem, ktoré majú veľký rastový potenciál. Treba ich len „potisnúť“ správnym smerom a objaviť v nich možnosti, ktoré ich manažérom a majiteľom zostávajú z rôz­nych príčin skryté alebo sú nerealizovateľné - napríklad pre nedostatok kapitálu a kontaktov.

Kľúčom k úspechu je teda nájsť tú „správnu“ firmu. „Máme vlastných ľudí, ktorí sondujú trh a nosia nám možnosti a tipy,“ hovorí Jakúbek. Sledujú a analyzujú všetky sektory v ekonomike a rozhodujú sa pre ten, kde môžu získať najväčšiu pridanú hodnotu. Niekedy ani nemusí ísť o firmu ako o dobrý nápad, ktorý vyústi do produktu, ktorý sa dá dobre speňažiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze na nákup firiem nie sú problémom. Enterprise Investors spravujú miliónové investičné fondy. Ich najväčšími investormi sú spoločnosti ako J. P. Morgan, Credit Swiss, Bank Austria Creditanstalt či najväčšie americké penzijné fondy. Dokopy má Enterprise Investors pod správou asi 1,6 miliardy eur. Firma sídli v Poľsku, u nás pobočku. U nás investovali do elektrodomu Nay či do Orangeu.

Zlo je prefíkanejšie

Jednou z posledných vydarených investícií bola česká firma AVG, ktorá vyrába antivírusové programy. Nedostali sa k nej iba za pomoci svojich „špehov“ na trhu. Jej niekdajší vlastník si myslel, že firma mu už zarobila slušné peniaze. Rozhodol sa ju predať. Investori z Enterprise však postrehli, že má na viac. „Vedeli sme, že pokiaľ chce táto spoločnosť rásť, musí dobyť americký trh, ktorý sa rozvíja najdynamickejšie a musí sa zameriavať na drobných spotrebiteľov, nie na veľké firmy.“

SkryťVypnúť reklamu

Analýzy im hovorili aj to, že ponúkať obyčajný antivírusový program nestačí. Z problémov, ktoré dnes trápia počítače, najmä po pripojení na internet, tvoria totiž bežné vírusy asi len desať percent. Oveľa väčším nebezpečenstvom sú rôzne spamy, spyware či trójske kone. Tie môžu dokonale položiť počítače alebo vám ukradnúť potrebné dáta, napríklad vaše heslá.

Miliónoví chalani

Plán s AVG bol jasný. Chceli vynájsť ochranný program, ktorý by dokázal odhaliť nainfikované webové stránky ešte predtým, ako sa do nich natvrdo „naloudujete“. Od toho si sľubovali miliónové zisky.

Po vstupe do AVG nevymenili od podlahy celé osadenstvo firmy. Väčšinu ľudí si nechali. „Často kupujeme väčšinové podiely vo fir­mách, ale nechávame si partnerov, ktorí tam boli predtým. Nemyslíme si, že sme geniálni. Potrebujeme ľudí, ktorí tam boli určitý čas, aby sme s nimi mohli prediskutovať pozíciu v biznise, ktorú s firmou plánujeme rozbehnúť,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnanci AVG už vyvíjali komplexný ochranný program, len by im to trvalo dlho. Mali to naplánované na tri roky. „Nechceli sme, aby sa s tým strávilo toľko času.“ Po dohode s manažérmi AVG našli nemeckú firmu, ktorá to pomohla urýchliť. „Išlo o 19-ročných chalanov, ktorí boli zahrúžení do počítačov v garáži. Spoločnosť nemala žiadne tržby, iba produkt. „Kupovali sme mozgy, nie počítače,“ hovorí Jakúbek. Platili za nápad, ktorý ešte neprinášal peniaze, preto sa cena ťažko dohadovala. Za firmu zaplatili niekoľko miliónov eur. Z chalanov sa stali milionári. Ale pracujú ďalej.

Vstupná investícia sa im vrátila o mesiac. Firma má dnes tržby v desiatkach miliónov dolárov ročne. Predtým to bolo niekoľkonásobne menej. Pritom zisková marža z ponúka­ných produktov sa pohybuje aj cez 90 percent. „Slušné, nie?“

SkryťVypnúť reklamu

Pri vyhľadávaní investičných príležitostí sa Enterprise zameriavajú na firmy, na čele kto­rých sú víťazné typy ľudí. Bojovníci, čo sa nevzdávajú. „Tieto typy doslova vyhľadávajú problémy, aby ich mohli riešiť.“ Nepohrdnú však ani takými firmami, kde majiteľ alebo šéf už len profituje z biznisu, ktorý naštartoval, ale nerozvíja ho, lebo ho už nenapĺňa.

Keď si Enterprise vytypujú firmu, ktorú chcú kúpiť, predávajúci bývajú pri rokovaniach často veľmi zdržanliví. Príklady niektorých známych spoločností v private equity s agresívnou taktikou prevzatia cudzej firmy ich odstrašujú. „Práve tým, že nekúpime celý podiel, ale aj po prevzatí nechávame vo firmách pôvodných majiteľov, sa snažíme odlíšiť od agresívnych hráčov,“ tvrdí Jakúbek.

Viac na www.leaders.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu