BRATISLAVA. Viacerí významní predstavitelia Smeru otvorene hovoria, že nepodporia zrušenie Ústavu pamäti národa, ktoré navrhuje SNS a HZDS.
K podpredsedovi vlády a Smeru Dušanovi Čaplovičovi a predsedovi parlamentu a podpredsedovi Smeru Pavlovi Paškovi sa teraz pridali ďalší.
Proti sú Maďarič, Čaplovič, Číž, Baška aj Paška
„Nie som za zrušenie ÚPN a takéto stanovisko budem presadzovať aj v Smere,“ povedal minister kultúry a tiež podpredseda Smeru Marek Maďarič.
Za oprávnenú a aktuálnu považuje otázku skvalitnenia práce ústavu a „dôsledného dbania o to, aby ÚPN neporušoval zákonom stanovený režim sprístupňovania zväzkov a spisov“. Ako ho podľa neho porušuje, Maďarič nevysvetlil.
„Sú dôležitejšie témy ako táto, ale ak sa pýtate na môj osobný názor, tak som proti zrušeniu ÚPN,“ povedal aj minister obrany za Smer Jaroslav Baška.
Proti zrušeniu je aj predseda poslaneckého klubu strany a člen jej najužšieho vedenia Miroslav Číž. „Chápem to ako veľký symbol, ktorý pre istú časť spoločnosti má význam. Treba o tom viesť diskusiu,“ myslí si Číž.
Prekáža mu, že výsledky ústavu sa „účelovo používajú“. Príklad nepovedal. Ústav tiež podľa neho nie je dostatočne odborne vybavený. „Máte tam nejakého významnejšieho historika?“ spýtal sa. Číž si vie predstaviť aj to, že by materiály od ústavu prebral Najvyšší bezpečnostný úrad.
Minister vnútra a podpredseda strany Robert Kaliňák svoj názor na ústav nechcel prezradiť. „Do rokovania koaličnej rady o tom hovoriť nebudem.“
Hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová–Rýsová nepovedala, či názory čelných predstaviteľov strany neznamenajú, že Smer zrušenie Ústavu pamäti národa nepodporí.
„Predseda strany Robert Fico rešpektuje vyjadrenia svojich kolegov,“ povedala. Fico však podľa nej opäť zdôrazňuje, že ústav pre Smer nie je prioritou a okrem novinárov na Slovensku nikoho nezaujíma.
Fica ešte v pondelok požiadal o stretnutie predseda správnej rady ústavu Ivan Petranský, ale premiér si doteraz nenašiel čas. Včera z Úradu vlády na otázku, kedy sa Fico s Petranským stretne, neodpovedali.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že ide o jasný signál, že Smer zrušenie ústavu nepodporí. Podľa neho by to Smer diskreditovalo, čo dnes po kritike svojho mediálneho zákona nepotrebuje.
„Je pravda to, čo hovorí premiér, že pre Smer to nie je priorita. Existencia ústavu sa nijako nedotkla Smeru ani neohrozila postavenie jeho predstaviteľov,“ tvrdí politológ.
Smer je pritom jediná strana, ktorá toleruje vo svojich radoch bývalého agenta ŠtB Dušana Muňka.
Mesežnikov si nemyslí, že SNS a HZDS by Fica mohli nejako vydierať alebo naňho tlačiť. „Nemajú na to páky,“ povedal. Koalíciu to podľa neho nijako neohrozí.
HZDS: Zmenia názor
Poslanec HZDS Ján Kovarčík hovorí, že členovia Smeru by mali svoj odmietavý názor prehodnotiť. „Požiadavka koaličných partnerov je logická, určite ich budeme žiadať o podporu návrhu SNS.“ Kovarčík je presvedčený, že „argumenty, ktoré dostanú a ktoré možno ešte nemajú, ich presvedčia o tom, že ten návrh je dobrý“.
SNS podala návrh na zrušenie ústavu pred týždňom po tom, čo archívy odkryli kriminálnu minulosť jej predsedu Jána Slotu.