Kompost je organické alebo organickominerálne hnojivo. Pripravuje sa fermentáciou, a teda kompostovaním zvyškov rastlín. Často sa do nich pridáva drevný popol, stará omietka, vaječné škrupiny, záhradná zemina, zoškrabky z chodníkov, a iné minerálne látky. Termokomposty a vermikomposty spravidla minerálnu zložku neobsahujú. Podobne ako prekvasený hydinový trus, fermentovaný maštaľný hnoj a zelená hmota rastlín majú teda viac organický charakter. Stále to sú však len zdroje pravého pôdneho humusu.
Takýmito zdrojmi sú aj všetky zvyšky rastlín a živočíchov, ktoré zostávajú v pôde po ich uhynutí. Len postupne sa humifikáciou premieňajú na pravý vlastný pôdny humus. Organickú zložku pôdy tvoria teda polorozložené humifikované alebo zrašelinelé zvyšky rastlín a pravý vlastný pôdny humus.
Väčšine záhradných rastlín vyhovujú minerálne pôdy s nízkym obsahom organickej hmoty a vlastného humusu. Náročné na humifikované zvyšky rastlín a pôdny humus sú hlúboviny, uhorky, zeler, bleduľa jarná, konvalinka voňavá, snežienka jarná, čremcha, jelša a niektoré ďalšie rastliny.
Na vysoký obsah zrašelinelej kyslej organickej hmoty v pôde sú náročné čučoriedky, brusnice, rododendrony, vresovce, kaliny a iné kyslomilné druhy. Zatiaľ čo humusomilné rastliny musíme hnojiť kompostom, pre kyslomilné vytvárame substrát z kyslej vrchoviskovej rašeliny, úlomkov kôry ihličnatých drevín, ihličnatej hrabanky a pilín drevín.
Autor: Zoltán Bedrna