Tohtoročná americká volebná sezóna je čím ďalej, tým zaujímavejšia. Jedným z jej najprekvapivejších momentov je aj to, ako sa republikánsky kandidát John McCain v celonárodných prieskumoch verejnej mienky doťahuje na demokratov Baracka Obamu i Hillary Clintonovú.
McCain čaká na súpera
A to je republikánsky prezident George Bush na historickom dne popularity a jeho strana nemá práve najlepšie meno.
Nedávny prieskum Pew Research Center, televízie CBS a New York Times síce ukazuje, že obaja demokrati pred McCainom mierne vedú, no iné prieskumy tvrdia, že McCain hrá s rivalmi z Demokratickej strany vyrovnanú partiu. V čase, keď Clintonová a Obama zvádzajú v primárkových štátoch (na budúci utorok sa stretnú v Severnej Karolíne a Indiane) dlhý a vyrovnaný súboj, sa tak do popredia dostáva kľúčová otázka: kto má proti senátorovi z Arizony najväčšiu šancu vyhrať?
Odpoveď zaujíma najmä superdelegátov, ktorých hlasy budú v prípade primárkovej remízy na letnom nominačnom konvente rozhodujúce.
Nájsť to správne riešenie, vzhľadom na komplikovaný americký volebný systém, je náročné. Ak sa totiž niektorému z demokratických kandidátov darilo v primárkach, nemusí to isté platiť v novembrovom finále proti republikánovi.
Tím senátorky po poslednom víťazstve v Pensylvánii argumentuje, že vyhrala vo veľkých štátoch, ktoré nepreferujú ani republikánov, ani demokratov. Vraj má teda väčšiu šancu v novembri vyhrať.
Lenže prieskumy z februára a marca ukazujú, že obaja demokratickí kandidáti si proti McCainovi počínajú rovnako dobre na Floride, v Ohiu, Michigane aj v Pensylvánii.
Tá istá analýza tiež ukazuje, že Obama je síce v porovnaní s Clintonovou úspešnejší v malých neutrálnych štátoch a republikánskych štátoch, neznamená to, že si tú výhodu môže preniesť do novembrových volieb.
Nudné remízy
V štátoch, kde za posledné roky volili za prezidenta republikána, výrazne vedie McCain oproti obom. V menších a neutrálnych štátoch je to znovu republikánsko-demokratická remíza.
Jasnejšie to nie je ani v prevažne demokratických štátoch. Obama aj Clintonová tam porážajú McCaina nudným a rovnakým rozdielom: 20 percentuálnych bodov. Zase nikto nemá jasnú prevahu.
Štartovacie pozície do prezidentských volieb sú síce stále veľmi hypotetické, zdá sa však, že ak postavíme demokratických kandidátov proti pravdepodobnému republikánskemu kandidátovi, sily a slabiny každého z nich, ktoré sa prejavili v primárkach, sa vyrovnávajú.
So zvoliteľnosťou sa tak zatiaľ operovať nedá.
Ak proti McCainovi postavíme demokratických kandidátov, ich sily a slabiny sa náhle vyrovnávajú.
Autor: Andrew Kohut, New York Times