ti, ktorí bežne zvládajú dve vysoké školy súbežne. Len na jednej z nich budú môcť študovať bezplatne. Školné pre tento akademický rok bolo treba zaplatiť do konca apríla.
Ako platiť školné verejnej vysokej škole upravila v minulom roku novela zákona o vysokých školách. Niekoľko tisíc študentov dostalo v prvých mesiacoch tohto roku od vysokých škôl výzvu, aby zaplatili za štúdium. Tí, čo chodia na viac odborov, musia platiť rovnako ako tí, čo prerušili štúdium zo zdravotných dôvodov, alebo v minulosti prešli niekoľkými semestrami.
V Prešove bude školné od septembra
Vysoké školy sa k výberu školného za nadštandardnú dĺžku štúdia a za súbežné štúdium nepostavili jednotne. Niekde ho od študentov pýtajú, inde sa rozhodli počkať do nového akademického roku.
Takto postupovala napríklad Prešovská univerzita. Jej prorektorka Ivana Cimermanová povedala, že v tomto akademickom roku univerzita zverejnila iba cenník poplatkov a školného, ktorý vstúpi do platnosti od septembra. Univerzita sa nechcela unáhliť, napríklad z centrálneho registra študentov nemali ešte všetky potrebné dáta, aby vedeli presne určiť, na koho sa školné vzťahuje.
"Teraz už študenti vedia, čo ich čaká, venovali sme tomu veľkú propagáciu, mohli sa na podrobnosti pýtať aj vo vysokoškolskom rádiu," hovorí prorektorka. Výšku školného Prešovská univerzita určila na 17 800 korún.
Ekonomická univerzita tiež počkala
Rovnaký postup zvolila aj Ekonomická univerzita v Bratislave. Podľa jej rektora Rudolfa Siváka školné začnú vyberať v novom školskom roku, o čom včas budúcich uchádzačov informovala na svojej webovej stránke.
V internej smernici sa píše, že študentom, na ktorých sa vzťahuje povinnosť uhradiť školné, to príslušné fakulty oznámia písomne do 15. októbra 2008. Touto formou sa dozvedia jeho výšku , dôvod tejto povinnosti, spôsob a termín splatnosti.
Rektor do 20. novembra 2008 preskúma, schváli, prípadne zmení návrh rozhodnutí dekanov príslušných fakúlt, u celouniverzitných študijných programov garantov týchto programov, a oznámi študentom svoje konečné rozhodnutie.
Najtvrdšie postupovala Univerzita Komenského
František Gahér, rektor Univerzity Komenského je v otázke školného za nadštandardnú dĺžku štúdia či za súbežné štúdium nekompromisný. Školné sa na univerzite dotklo takmer 1200 jej študentov. A práve študenti z tejto univerzity proti podľa nich neférovému školnému nedávno protestovali aj pred Národnou radou.
Sú presvedčení, že školy nemajú právo vyberať školné od študentov, ktorí začali študovať ešte pred novelou dva odbory naraz, alebo jeden skončili a pokračujú v štúdiu druhého. V otvorenom liste ministrovi školstva a poslancom upozorňovali na retroaktivitu zákona. Niekoľkí poslanci dali podnet na Ústavný súd z dôvodu nespravodlivosti a nezachovávania rovnosti medzi študentmi. Súd ho prijal a bude sa ním zaoberať.
Podľa rektora Gahéra je v zákone jasne napísané, že na študenta, ktorý prekračuje štandardnú dĺžku štúdia, vysoká škola nedostane finančnú dotáciu od štátu. "Hradiť im náklady na štúdium sa rovná princípu solidarity. Ak im školné odpustím, tak celé treba vykryť z dotácie na iných študentov," hovorí. Rektor sa domnieva, že jedno bezplatné štúdium zadarmo je korektné aj voči daňovým poplatníkom.
Vyberá aj Trnavská univerzita
Aj keď sa trnavskí vysokoškoláci ako prví postavili proti školnému za nadštandardnú dĺžku štúdia a za súbežné štúdium, dnes je na Trnavskej univerzite relatívne ticho.
Podľa vedúcej pedagogického oddelenia Anny Richnákovej na piatich fakultách sa školné za nadštandardnú dĺžku štúdia a súbežné štúdium dotklo 400 študentov. Z nich rektor 41 školné úplne odpustil, 40 bolo znížené od 25 do 50 percent, niekoľkí dostali možnosť splatiť ho v splátkovom kalendári.
Pohybovalo sa od 17-tisíc na filozofickej fakulte až po 26-tisíc na právnickej.
Vo Zvolene študentov oslovia ešte raz
Ján Tuček, rektor Technickej univerzity vo Zvolene povedal, že si uvedomujú, že školné je mierne kontroverzné.
Aj prorektor Ľubomír Scheer zvažuje nielen literu zákona, ale aj ľudský prístup. "Interpelácia zákona je veľmi sporná," hovorí.
Školné sa na štyroch fakultách dotklo okolo 300 študentov. "Veľa študentov si nesplnilo povinnosť a nepriznali v čestnom vyhlásení všetky skutočnosti štúdia. Na výzvu o zaplatení školného niektorí nereagovali," hovorí prorektor. Škola sa im nechce hneď vyhrážať represívnymi opatreniami, chcú s nimi ešte osobne hovoriť. Minulý týždeň sa situáciou zaoberalo vedenie univerzity. Do tohto termínu školné zaplatilo asi 50 percent oslovených študentov.
Bez zaplatenia nemôžu byť zapísaní do vyššieho ročníka a nemusí im byť vydaný diplom o skončení štúdia.
Všetky fakulty majú rovnaké školné, 22 500 korún, v budúcom školskom roku bude nižšie, 17 200 korún.
Na architektúre bolo platcov málo
Na Slovenskej technickej univerzite sa školné dotklo len niektorých fakúlt.
Na fakulte architektúry, kde študuje momentálne 1400 študentov, sa to týkalo asi 30 študentov, čo je podľa prodekana Pavla Nahálka zanedbateľný počet. Väčšina z nich prekročila dĺžku štúdia, a tak za prvý rok nadštandardného štúdia zaplatili 8500 korún, za dva roky a viac 20-tisíc.
Pri súbežnom štúdiu bol poplatok 4500 korún. Asi polovica študentov už zaplatila, ostatní požiadali rektora o splátkový kalendár alebo zníženie sumy.
Aj na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU bolo platiacich študentov zanedbateľné množstvo. Školné vo výške 2000 korún sa týkalo asi 90 študentov. Bez problémov školné zaplatili.
Za nezaplatenie hrozia sankcie
Vysoké školy upozorňujú, že študentom, ktorí nezareagujú na výzvu o zaplatení, hrozí podľa zákona o vysokých školách disciplinárny trest.
Dana Španková, hovorkyňa ministra školstva povedala, že ministerstvo školstva bude robiť v školách kontroly, či sa legislatívne dodržal postup zverejnenia školného.
Argumenty študentov, ktorí žiadajú o odpustenie školného
- Zákon o vysokých školách z roku 2002 nedefinuje termín súbežné štúdium, na základe ktorého študenti dostávajú výzvy na uhradenie školného.
- V prípade súbežného štúdia sa u týchto študentov zohľadňuje štúdium každého študijného programu v celkovej dobe štúdia osobitne.
- Ustanovenia paragrafu 92, podľa ktorých majú zaplatiť školné na základe súbežného štúdia, sa nevzťahujú na študentov, ktorí boli prijatí na štúdium pred 1. septembrom 2007.
- Zákon definuje iba prekročenie štandardnej dĺžky štúdia.
- Pojem súbežného štúdia zaviedla až novela zákona o vysokých školách v roku 2007.
- Požiadavka na platbu za súbežné štúdium v roku 2003 by bola retroaktívnym uplatnením zákona a retroaktivita je nezlučiteľná s princípmi právneho štátu.
- Podľa Občianskeho zákonníka je premlčacia doba pohľadávky tri roky, a teda požiadavka na platbu za súbežné štúdium, ktoré sa uskutočnilo v roku 2003, je z právneho hľadiska premlčaná.
- Platby za súbežné štúdium, ktoré zanechali napríklad po mesiaci, sa im zdajú privysoké.