Dieťa zmizlo už aj slovenským úradom

Slovenská polícia si na prípad zneužívania ako v Rakúsku nespomína. Sexuálne motivované trestné činy tvoria asi jedno percento z trestných činov. Nenahlásených ich je oveľa viac.

Na tomto mieste vo vlastnom dome zakopal v Šuranoch otec dcéru, ktorú zabil.Na tomto mieste vo vlastnom dome zakopal v Šuranoch otec dcéru, ktorú zabil. (Zdroj: POLÍCIA)

BRATISLAVA. Nezvyčajné, niečo také ako v Rakúsku sa na Slovensku ešte nestalo, odpovedali včera viacerí hovorcovia slovenskej polície.

Otrasný prípad dôchodcu Josefa Fritzla z mestečka Amstettem, ktorý väznil 24 rokov dcéru v pivnici domu, od jedenás­tich rokov ju znásilňoval a splodil s ňou sedem detí, je podľa odborníkov a psychológov mimoriadny v svetovom meradle.

„Prípady incestu, samozrejme, existujú aj u nás, ale nie, že by niekto roky schovával človeka v pivnici,“ povedal psychológ a súdny znalec Anton Heretik. Pri incestoch podľa Heretika ide najčastejšie o ľudí s poruchami osobnosti, často závislých od alkoholu, ktorí strácajú zábrany proti zneužívaniu vlastných detí. Častejšie sú prípady pseudoincestov, keď dieťa sexuálne zneužíva nevlastný otec. „Mnohokrát sa domáce násilie a týranie odohráva v rodine aj so skrytým súhlasom manželky,“ dodáva Heretik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prípad Šurany

Prípad väznenia, ktorý by sa ponášal na otrasné zneužívanie, na Slovensku polícia ani nepozná. Sexuálne motivované zločiny tvoria asi jedno až dve percentá z trestnej činnosti. Za incest u nás hrozí maximálne dvojročný trest odňatia slobody.

V marci Slovensko šokoval prípad zo Šurian, ktorý ukázal, že aj u nás sa môže z dohľadu úradov a susedov stratiť dieťa a nikto tomu nevenuje pozornosť. Sedem rokov asociálny manželský pár skrýval v jame, ktorú vykopali v spálni, telo dcéry Dominiky. Dokonca na dievčatko po celý čas poberali detské prídavky a dávky v hmotnej núdzi. Ingrid na radnici tvrdila, že dieťa je v ústave, dokonca predložila aj adresu. Nemali dôvod jej neveriť, o ostatné štyri deti sa starala.

Dominiku zabil pravdepodobne otec, pretože nevedel zdravotne postihnuté dievča utíšiť, keď s ňou ostal krátko osamote. Výpovede rodičov sa menili, týraná manželka napokon za vraha označila manžela.

SkryťVypnúť reklamu

Dievča, ktoré už bolo v školskom veku, žiadnemu úradu nechýbalo, nikto neskontroloval, ako sa jej darí, hoci rodičia poberali dávky. A zrejme by nechýbalo dodnes, ak by sa k vražde nepriznal samotný otec, ktorý mal psychické problémy. Spravil tak, keď ho chytili pri banálnej krádeži železa.

Úradníci tvrdili, že nemali ako prísť na to, že dievča už nie je nažive. „Rodinné prídavky vyplácame na základe rodného listu dieťaťa a dávky v hmotnej núdzi na základe potvrdenia o trvalom pobyte, ktoré vystavuje obec. Ďalej to náš úrad neskúma,“ povedal Juraj Kisely z novozámockého úradu.

Riziková oblasť

Koho zaradiť do rizikovej časti spoločnosti? Rodiny na okraji spoločnosti s nižším vzdelaním a schopnosťou uplatniť sa, ktorí žijú izolovane, v ústraní a susedia sa za bránu ich domov nedostanú. Ľudí, ktorí podobne ako v známom prípade z českej Kuřimi patria k sekte (matka svojich synov zatvárala do tmavej komory, zväzovala ich, bila a ponižovala). Zneužívanie a väznenie patrí často aj k prostitútkam a ich pasákom.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci upozorňujú, že domáce násilie sa do policaj­ných štatistík väčšinou ani nedostane. Zostáva utajené, prípadne je verejným tajomstvom.

„Obmedzovanie slobody a domáce väzenie patria k bežnému arzenálu prejavov týrania,“ povedala Katarína Farkašová z Aliancie žien Slovenska. Rakúsky prípad označuje za extrémny. Na druhej strane aj na Slovensku môže obmedzovanie slobody trvať roky. „Nejde však o nepretržité držanie. S násilníkom sa obeť dostáva aj mimo domu, ale jej pohyb je neustále kontrolovaný.“

Nahlásených sexuálne motivovaných trestných činov je minimum, realita je podľa Farkašovej iná a prípadov sexuálneho násilia je u nás veľa. Myslí si, že postupne sa situácia zlepšuje, okolie na Slovensku však považuje za nevšímavé.

Pátranie

SkryťVypnúť reklamu

Rakúska polícia po zneužívanom nezvestnom dievčati ani nepátrala, pretože Fritzl dcéru prinútil napísať list, aby po nej nepátrali.

Na slovenskú políciu denne nahlásia v priemere šesť nezvestných. Zvyčajne ich nahlásia rodičia. Ak ide o školopovinné dieťa, polícia ako jednu z prvých kontaktuje školu.

Na to, aby mohla polícia urobiť domovú prehliadku, potrebuje nariadenie súdu. Väčšina rodičov pri pátraní umožní polícii vstup do domu, najmä preto, aby polícia videla, ako vyzerá izba, v ktorej dieťa žilo.

Rodičia skrývali telo Dominiky sedem rokov.

FOTO – POLÍCIA

Úrady nás majú, len čo sa narodíme

Za normálnych okolností by sa dieťa nemalo stratiť z dohľadu úradov. Evidujú každého, o koho narodení sa dozvedia.

Ak sa dieťa na Slovensku narodí v pôrodnici, slovenským úradom by sa nemalo stratiť z dohľadu a zakrátko ho zaevidujú na viacerých miestach.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetko je minimálne duplicitne podchytené,“ hovorí Beáta Wurstová, matrikárka v Bojniciach o situácii po narodení.

Sú však situácie, keď sa dieťa do systému nedostane (utajený pôrod), alebo v ňom môže formálne fungovať hoci je mŕtve, čo je prípad zo Šurian, kde rodina brala sedem rokov dávky na dcérku, ktorú zabil jej otec.

Rôzne registrácie dieťaťa prichádzajú s tým, ako dieťa starne: matrika, evidencia obyvateľstva, lekári, zdravotná poisťovňa, úrad práce vyplácajúci dávky, obec, škola.

Pôrodnica ohlási narodenie matrike, tá dieťa zapíše, počítač mu pridelí rodné číslo a jeho rodičovi vydá rodný list. Hlásenie pošle matrike a tá údaj o dieťati pošle celoslovenskej evidencii obyvateľstva.

Matka v pôrodnici dostane správu o novorodencovi, ktorú musí do 24 hodín odovzdať detskému lekárovi. Pediatra matka musí pravidelne navštevovať. Dieťa treba hneď prihlásiť aj v zdravotnej poisťovni, ktorá mu vystaví preukaz poistenca.

SkryťVypnúť reklamu

Na matrike rodič dostane aj žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa. Ak príspevok chce, musí požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Tu môže požiadať aj o prídavok na dieťa a rodičovský príspevok. Keď to urobí, úrad dieťa zaeviduje na základe jeho rodného listu.

„Vieme iba o deťoch, na ktoré si rodičia uplatnia štátnu sociálnu dávku,“ pripúšťa hovorkyňa úradu práce v Prievidzi Mariana Záčiková. Informácie o dieťati má aj mesto alebo obec, v ktorom býva.

Keď riaditelia základných škôl stanovia zápis detí do prvého ročníka, mesto či obec im dá zoznam detí, ktoré majú nastúpiť na povinnú školskú dochádzku.

Jozef Čavojec

Psychológ: Častý je nízky intelekt

O inceste sme hovorili s psychológom MARTINOM GRONSKÝM.

Kto sú ľudia, ktorí sa dopúšťajú incestu?

SkryťVypnúť reklamu

„Väčšinou ide o incest otca a dcéry, súrodenecké incesty sú oveľa zriedkavejšie. Násilník zvyčajne máva stredný až nízky intelekt, emocionálne je nízko rozvinutý, niekedy je až sexuálne agresívny, panovačný, tyranský, despotický. V mnohých prípadoch ide o ľudí s náchylnosťou aj na ďalšiu trestnú činnosť.“

Stávajú sa prípady incestov a obmedzovania slobody skôr na vidieku či v meste?

„Pri obmedzených kontak­toch sa možno človek javí ako viac náchylný, ale rovnaký priestor vytvára aj mestská anonymita.“

Ako je možné, že Josef Fritzl dcéru znásilňoval a o vnúčatá sa zároveň staral?

„Sú prípady, keď si agresor vyberie jedno dieťa a zneužíva len to fyzicky aj psychicky, ale prežívajú to aj ostatní členovia rodiny. Často je to psychické násilie a je veľmi náročné prekonať ho, môže to trvať niekoľko rokov.“

SkryťVypnúť reklamu

(mgl)

Incest je veľké riziko

Riziko, že dieťa, ktoré bolo splodené incestom, bude postihnuté, je dva a pol násobne vyššie nežv prípade, ak rodičia nie sú príbuzní.

Pomer v rodine je obrovským rizikom a hazardom, zhodujú sa odborníci. Prípad Josefa Fritzla, ktorý s dcérou Elisabeth splodil sedem detí, pripomenul tento všeobecne odsudzovaný hriech.­ Jednou z mála šťastných okolností pre šesť jeho detí bolo, že sa narodili zdravé, jedno zomrelo mesiac po pôrode.

„Riziko príbuzenských vzťahov spočíva predovšetkým v nebezpečenstve prenosu dedičných ochorení,“ vysvetľuje genetička Dana Kantarská z banskobystrickej fakultnej nemocnice. Tie podľa nej majú často za následok duševnú zaostalosť dieťaťa.

Riziko incestu spočíva v množstve spoločných génov, ktoré majú príbuzní v prvom stupni. S vysokou pravdepodobnosťou sa stretnú aj v tele počatého dieťaťa a spôsobia mu vážne zdravotné komplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Každý človek je podľa genetičky nositeľom niekoľkých postihnutých génov, o kto­rých nevie. Je ich zdravým prenášačom. Problém nastáva pri pohlavnom styku medzi rodičom a dieťaťom alebo súrodencami. Majú až polovicu spoločných génov. Dieťa, ktoré splodia, bude mať štvrtinu ich spoločných génov. Vzniká tak 25-percentné riziko, že v tele dieťaťa sa stretnú rovnaké postihnuté gény jeho rodičov, ktoré mu spôsobia vážne zdravotné problémy.

„Všetko nad desať percent je veľmi vysoké riziko,“ hovorí Kantarská. Okrem duševnej zaostalosti trpia deti splodené blízkymi príbuznými hluchonemosťou a srdcovými komplikáciami.

Napriek vysokému riziku sa podľa Kantarskej môže stať, že dieťa počaté incestom bude zdravé. „To nikto nevylučuje.“

Prijateľné riziko splodenia zdravého dieťaťa je podľa genetičky až v prípade druhostupňového bratranca a sesternice. Musia byť však zdraví a vážne ochorenie sa nesmie vyskytovať ani v širšej rodine.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Krempaský

Autor: Marcela Glevická © SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 130
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 874
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu