Ešte pred pár rokmi by ste balený kyslík zháňali len s problémami. Dnes si ho môžete kúpiť v lekárni či fitnes centre a nadýchať sa ho môžete aj v mnohých kozmetických salónoch či kúpeľoch. „Keď sme pred dvoma rokmi začínali s predajom kyslíkových výrobkov, bola o ich účinkoch veľmi nízka informovanosť a napríklad v lekárňach sa na nás pozerali vyslovene čudne," hovorí Dušan Prachár zo spoločnosti Win. „Dnes sa pre reklamu urobilo už veľa, sú webové stránky a ľudia ho sami vyhľadávajú."
Kyslík
Tento vysoko reaktívny prvok objavili v roku 1774 dvaja páni, chemici J. Priestley a C. W. Schheele a charakterizovali ho ako plyn, ktorý podporuje horenie. Keď si vedci uvedomili jeho dôležitosť pre existenciu života na Zemi, začali sa zaujímať aj o jeho liečebné účinky. Vznikol lekársky odbor oxygenoterapia, čiže liečba kyslíkom, ktorá je dnes pomerne dôkladne preskúmaná a využíva sa pri liečení chronických bronchitíd, pľúcnych fibróz, popálenín alebo počas operácií a traumatických stavov pacienta.
Pozitívny vplyv kyslíka nevyužívajú len lekári, ale aj vrcholoví športovci. Zvyšuje silový výkon, výdrž a psychickú koncentráciu potrebnú počas pretekov. „Začal som ho skúšať na tréningu. Je dokázané, že svaly pri kyslíku fungujú lepšie. Som v tom laik, ale môžem povedať, že mi potom netuhnú svaly," hovorí Roman Volák, viacnásobný majster sveta v karate. „Súťaž, to je niečo iné, to je stres. Pred štartom sa vždy upokojujem kyslíkom. Dávam si ho, aj keď pocítim únavu. Vo vydýchanej hale, kde je 1800 štartujúcich, publikum a porotcovia, telo po prísune kyslíka neuveriteľne zregeneruje."
Aj astronauti tvrdia, že pri dýchaní koncentrovaného kyslíka sú ich mozgové bunky oveľa aktívnejšie a rýchlejšie. Americká posádka kozmickej lode Apollo 1 dýchala dokonca čistý kyslík, pretože to umožňovalo znížiť tlak v kabíne zhruba na tretinu bežnej hodnoty a odľahčiť tak hermetickú konštrukciu. Stalo sa im to, žiaľ, osudným, agresívna, vysoko horľavá atmosféra sa vznietila a posádka sa udusila. Na vine bola iskra z nekvalitne izolovaných elektrických káblov.
Do baru na kyslík
Dýchanie koncentrovaného kyslíka sa stalo módnou záležitosťou až v 90. rokoch minulého storočia. Vo svete sa začal predávať balený 95-percentný kyslík, koncentrátory - prístroje na výrobu kyslíka a vo veľkých mestách vznikali oxypointy - bary, kde sa človek stretol s priateľmi, dal si čerstvú ovocnú šťavu a nadýchal sa čistého kyslíka. Keď v Bangkoku otvorili pred siedmimi rokmi prvý oxybar, dostali dokonca policajti zadarmo ročnú permanentku ako odškodné za to, že celý deň pracujú v znečistených uliciach tohto deväťmiliónového veľkomesta. Kyslíkový boom prichádza s oneskorením aj na Slovensko, prvý oxybar sa otvára v týchto dňoch v Považskej Bystrici, prevádzkuje ho spoločnosť Oxykeep, ktorá sa okrem kyslíka zaoberá aj predajom pozemkov na Mesiaci.
Pre svetové celebrity je využívanie omladzovacích a povzbudzujúcich účinkov kyslíka absolútnou samozrejmosťou. Adriena Sklenaříková si počas nakrúcania reklamy na fernet vyžiadala množstvo baleného kyslíka s arómami, Madonna nakúpila špeciálne masky pre celú rodinu a sama najčastejšie túto terapiu využíva pri prekonávaní časových rozdielov, keď lieta lietadlom. Obľúbená je aj kyslíková kozmetika - oxygénové pleťové masky, pri ktorých sa na tvár a dekolt strieka pod tlakom čistý kyslík obohatený olejmi a aminokyselinami.
Ideálne percento?
Vzduch, ktorý dýchame, obsahuje približne 21 percent kyslíka. Vo vydýchanej telocvični je to menej ako 20,3 percenta, v byte alebo kancelárii 20,5 - 20,7 percenta a na horách alebo pri mori 21,6. Na toto percento je náš organizmus zvyknutý a nie je vhodné to s dýchaním 95-percentného kyslíka preháňať. V západných krajinách si však mnohé banky zvykli okysličovať priestor a cez klimatizáciu zásobujú kancelárie 30-percentným kyslíkom. Zamestnanci môžu v takomto priestore stráviť celý deň, sú menej unavení a oveľa sústredenejší. Japonské automobilové značky zasa plánujú výrobu áut, v ktorých by bol kyslíkový koncentrátor už zabudovaný a 30-percentným kyslíkom by osviežoval hlavne vodičov kamiónov.
Ráno bez opice Z overených zdrojov máme potvrdené, že dýchanie čistého kyslíka po preflámovanej noci naozaj pomáha. Trochu teórie, prečo: Alkohol sa vo vode redukuje na acetaldehyd, ktorý sa rozkladá na vodu a kyselinu uhličitú. Jedna molekula alkoholu potrebuje tri molekuly vody, aby sa redukovala na vodu a kyselinu. To znamená, že čím viac pijeme, tým viac kyslíka potrebujeme. Ak máme nedostatok kyslíka po pití, alkohol, acetaldehyd sa nerozloží, bolí nás hlava, prípadne vraciame. Záver: 1. Inhalácia kyslíka počas konzumácie alkoholu zníži hladinu alkoholu v krvi. 2. Inhalácia kyslíka odstráni nepriaznivé vplyvy alkoholu na stav mozgu. |
Pozitívne účinky čistého kyslíka Okamžitý prísun energie Zlepšuje koncentráciu pri učení Proti mikrospánku a únave za volantom Odstraňuje stres Zvyšuje výkony športovcov Pomáha pri nespavosti Spomaľuje proces starnutia U silných fajčiarov zvyšuje zásobu kyslíka v krvi. Majú ju totiž dva- až trikrát nižšiu, ako je norma. Napomáha chudnutie Zlepšuje psychický stav ľudí trpiacich depresiami Predpokladá sa, že pôsobí preventívne proti senilite Predpokladá sa, že znižuje vysoký krvný tlak Zlepšuje celkový telesný stav a zvyšuje imunitu |