BRATISLAVA. Minulosť ani súčasnosť Jána Slotu, ktorý bol podľa záznamov ŠtB členom gangu vykrádačov, nebude mať vplyv na jeho popularitu.
Neklesne mu hoci si neplní svoje povinnosti a nezúčastňuje sa na rokovaniach výborov parlamentu, za čo by mu nadriadení mali siahnuť na plat.
Myslia si to analytici. Slota je momentálne tretím najpopulárnejším slovenským politikom.
Denník SME včera informoval aj o ďalšej Slotovej kauze. Mesto Žilina vďaka jeho záruke na úver pre súkromnú osobu môže prísť o 200 miliónov korún.
Za problém nepovažujú kauzy predsedu SNS ani koaliční partneri Slovenskej národnej strany: Smer a HZDS. SNS stojí pevne za svojím predsedom.
Pohľad politikov
Poslanec SNS Ján Slabý si myslí, že články o Slotovej minulosti jeho šéfovi neublížia, lebo bol za komunizmu „v kategórii prenasledovaných“ a bojoval proti bývalému režimu.
Slabému prekáža, že sa nepíše o eštebákoch, ktorí Slotu prenasledovali, či o ľuďoch, ktorí mu znemožnili študovať. Myslí si, že keby sa skutočne zaplietol s vykrádačmi, určite by ho za to aj potrestali.
„Ťažko povedať, či verím, alebo neverím. Každý sme mali svoje. Aj ja som mal veľa hriechov a urobil som veľa pestiev v detstve a v mladosti,“ povedal o Slotovi podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. „Čo sa objaví, môže sa objaviť aj v troška nadnesenej forme. Ja viem, ako pracovala vtedajšia polícia a štátna bezpečnosť, keď jej bol niekto nepríjemný.“
Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž vníma články o Slotovi ako tendenčné. „Majú veľmi silné znaky cielenej kampane.“
Rovnako ako Fico si myslí, že sa objavili, aby prekryli tunelovanie tunela Branisko.
„Každá negatívna správa na jednotlivého koaličného partnera škodí aj tým iným. Je to však vec voličov a členov SNS,“ povedal poslanec HZDS Ján Kovarčík. „Nemyslím si, že je to prekrývanie nejakej kauzy. To sú jednoducho fakty, ktoré vyliezli na povrch.“
Slota na otázky z jeho minulosti nereaguje a už dlhšie nevystúpil na verejnosti.
Pohľad analytikov
Správy zo Slotovej minulosti sociológ Pavel Haulík nevníma ako problém, ktorý by mal predsedovi SNS poškodiť. „Určite to dokáže svojim voličom dostatočne prijateľne zdôvodniť.“
Otázniky z jeho mladosti by podľa neho mohli len ťažko ublížiť Smeru a obrazu koalície, keďže voliči troch strán si už na ňu zvykli a prijali ju.
Slovenskí voliči podľa Haulíka na podobné aféry veľmi nereagujú. Vyplýva to z toho, že nemajú alternatívu, a tak berú strany aj s ich pokleskami. Naviac nedôverujú informačným zdrojom, ktoré píšu o „ich“ strane negatívne. Haulík spomenul aj efekt z deväťdesiatych rokov, keď po aférach opticky klesla popularita HZDS, pri voľbách sa však voliči k Mečiarovi vrátili.
„Mohlo by to síce uškodiť SNS z hľadiska celkového vnímania, ale z hľadiska podpory voličov to nebude mať veľký ohlas,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov. Pripomína, že „neakceptovateľných excesov“ sa Slota dopúšťa už 17 rokov, a jeho popularitu to nezasiahlo.
Mesežnikov si myslí, že premiérovi Robertovi Ficovi by mohol začať Slota prekážať, keby išlo o novšiu a vážnejšiu kauzu, než tridsať rokov starú.