BAGDAD, BRATISLAVA. Do irackého Národného múzea sa vrátilo 700 artefaktov ulúpených počas rabovačiek, ktoré nasledovali po páde Saddáma Husajna. Všetky našli v Sýrii.
Iracká vláda dúfa, že príklad Sýrie budú nasledovať aj ostatné krajiny, do ktorých smerovali ukradnuté muzeálne kúsky.
Problém však je, že Iračania si svoje navrátené národné problémy nemôžu prezrieť. Technický stav Národného múzea je povážlivý, nefungujú tam bezpečnostné opatrenia pre návštevníkov, a tak je budova prakticky stále zatvorená.
Do Iraku vrátené predmety si tak mohli prezrieť len vybraní hodnostári. Išlo najmä o šperky, sochy a predmety dennej potreby od doby bronzovej až po ranú islamskú éru.
Územie dnešného Iraku má bohatú históriu a Iračania sú pyšní na technickú a umeleckú zdatnosť svojich pradávnych predkov. „Veci, ktoré sa nám vrátili, sú pre nás veľmi dôležité a majú pre nás nesmiernu hodnotu,“ povedal AFP iracký minister kultúry Muhammád Abbás Ubejdi. Ten sa už chystá vyjednávať o návrate ďalších ulúpených predmetov s Jordánskom. Veľké a cenné „zásielky“ lupu tiež podľa UNESCO smerovali k zberateľom do Saudskej Arábie, Talianska, Nemecka či Spojených arabských emirátov.
Rabovanie v irackých múzeách a galériách sa začalo krátko po páde Saddámovho režimu.
Mnohí vtedy kritizovali Američanov za to, že sa nepostarali o ostrahu významných kultúrnych objektov. Zlodeji vzali múzeá útokom a čo mohli, speňažili na čiernom trhu po celom svete. Z utržených peňazí nežili len kriminálne gangy, ale aj teroristické skupiny. Veľká časť predmetov stratených
v ilegálnych obchodoch sa pravdepodobne nikdy nenájde.