BRATISLAVA. Modelový príklad v letáku ministerstva práce pre vyše 1,9 milióna domácností obsahuje nesprávny prepočet dôchodkov z druhého piliera. Upozornil na to bývalý poradca ministra financií Richard Sulík. Dá sa to podľa neho ukázať na príklade „letákového“ 40-ročného Petra, ktorý zarába 25tisíc korún mesačne.
Ministerstvo práce vypočítalo, že ak by Peter platil 44 rokov dôchodkové poistenie, Sociálna poisťovňa by mu vyplatila dôchodky v celkovej sume 5,276 milióna korún. V prípade, že by si 22 rokov sporil v druhom pilieri, dostal by spolu len 4,026 milióna korún. Tak to vidí ministerstvo.
Sulík však tvrdí, že výpočet celkovej sumy dôchodkov z druhého piliera nie je správny. Z prepočtu ministerstva totiž vyplýva, že druhý pilier by sporiteľovi v tomto prípade vyniesol za 22 rokov len necelých 70tisíc korún. Sporiteľ, ktorý podľa predpokladov zarába 25tisíc korún mesačne, by však iba za prvý rok sporenia odviedol do druhého piliera 27tisíc korún.
Podľa údajov ministerstva Peter prvých 22 rokov platil dôchodkové odvody iba do Sociálnej poisťovne. Ďalších 22 rokov platil polovicu odvodov do Sociálnej poisťovne a druhú polovicu na starobné dôchodkové poistenie. To znamená, že 75 percent všetkých jeho odvodov šlo do prvého piliera. Preto by mal z prvého piliera dostať 75 percent z dôchodku, na ktorý by mal nárok, keby nevstúpil do druhého piliera. To v tomto prípade zodpovedá 75 percentám zo sumy 5,276 milióna korún, čo je 3,957 milióna korún.
Ak by bola dôchodková suma z oboch pilierov podľa ministerstva 4,026, tak rozdiel je zhruba 70–tisíc korún, čo je v danom príklade nezmysel.
Ministerstvo práce nezverejnilo, ako dospelo k hodnotám uvedeným v letáku.
Nepresnosti v letáku
Ministerstvo práce v letáku nehovorí o tom, že prvý pilier tak, ako je nastavený dnes, nie je dlhodobo udržateľný.
V letáku chýbajú informácie, že sa do druhého piliera dá do konca júna vstúpiť.
Nie je v ňom zmienka o možnosti dedenia úspor v druhom pilieri.
V letáku sa uvádza, že dôchodky za posledné tri roky vzrástli o 15,2 percenta. No o tom, že sa to už zrejme nebude opakovať, sa v ňom nehovorí.
V letáku je údaj o reálnom výnose rastových fondov za rok 2007 vo výške 0,85 percenta. No o výhodách dlhodobého sporenia ministerstvo v letáku mlčí.