BRATISLAVA. Sľub Slovenských elektrární, že peniaze z novozískaného úveru nepoužijú na dostavbu Mochoviec, v skutočnosti nijako neovplyvní to, do akých foriem výroby elektrickej energie budú v najbližšom čase investovať.
Záväzok neinvestovať peniaze z úveru vo výške 800 miliónov eur, ktoré elektrárňam poskytlo konzorcium bánk vedené ING, vzniklo až po protestoch rakúskych ekologických aktivistov proti financovaniu dostavby 3. a 4. bloku atómovej elektrárne Mochovce. Jedným z členov konzorcia bola aj rakúska Erste Bank, ktorá dohodu s elektrárňami aj sama oznámila.
Radovan Ďurana z inštitútu INESS vysvetľuje, že prísľub pre Erste Bank nie je podstatný: „Keď banky dajú elektrárňam úver na iné projekty, ako na dostavbu Mochoviec, umožnia im použiť vlastné zdroje práve na dostavbu jadrovej elektrárne. Tým banky pomáhajú financovať aj výstavbu atómovej elektrárne.“ Hovorca elektrární Juraj Kopřiva povedal, že k pôvodnej úverovej zmluve nebol podpísaný nijaký dodatok, ktorý by menil podmienky úveru. „Jednoducho sme aj bankám, aj verejnosti deklarovali, že tento úver na dostavbu Mochoviec nepotrebujeme, pretože dokážeme financovať výstavbu z vlastných zdrojov,“ povedal.
Podľa koordinátora energetickej kampane Greenpeace Karla Polaneckého ide hlavne o dôležitý signál, že banky vyžadujú pre poskytnutie úveru na konkrétny projekt dodržanie určitých štandardov.
Zástupca Greenpeace zároveň povedal, že nebudú kontrolovať, z čoho budú elektrárne financovať dostavbu Mochoviec. Je to podľa neho úloha bánk. „Som však presvedčený, že informácie o porušení sľubu by sme cez svoje kontakty v bankách získali,“ povedal Polanecký.
Jediný, kto napokon tvrdí, že kontrola je možná a jednoduchá, je Erste Bank.