BRATISLAVA. Fakt, že banka ponúka vkladový produkt s vyšším výnosom než jej konkurencia neznamená, že je výhodný pre všetkých. Niektoré produkty majú svoje „ale“. Teda podmienky, ktoré klient musí splniť, aby na lepší výnos mal vôbec nárok.
Lepší úrok pre vlastných
Banky zväčša nepodmieňujú uloženie peňazí na termínovanom vklade zriadením osobného účtu či balíka služieb v tej istej banke. Niektoré však verných klientov zvýhodňujú poskytnutím vyššieho úroku na vklad. „Ak má klient balík, potom má nárok na zvýhodnenú úrokovú sadzbu,“ tvrdí Michal Fúrik z Dexia banky.
S vyšším úrokom na vklade s 12mesačnou viazanosťou môžu počítať aj majitelia bežného účtu v Istrobanke. Bežná úroková sadzba na Maxiknižke pri tejto viazanosti je 3,5 % p. a., klienti s účtom získajú 3,75 %. Rozdiel vo výnose pocítia napríklad aj klienti Volksbank.
Viazanie na iný produkt
Sú však aj termínované vkladové produkty, ktoré sa nedajú zriadiť bez vlastníctva bežného účtu v tej istej banke. To, či banka podmieňuje priznanie výhodnej úrokovej sadzby využívaním ďalších služieb, by si mal klient zistiť. „Poplatky za tieto služby, ktoré musí klient platiť, totiž znižujú úročenie vkladu prezentované v ponuke,“ upozorňuje Pavol Ďurkovič, analytik spoločnosti AWD.
Tak napríklad viaže OTP Banka bonusový termínovaný vklad OTP konto s 4,1percentným úročením na aktívne využívanie vlastného balíku služieb. Vlastniť osobný účet v ČSOB musí aj záujemca, ktorý si chce v tejto banke založiť termínovaný vklad nad milión korún, pri nižšej sume si ho zriadiť nemusí.
Percentá len na chvíľu
Pri výbere termínovaného produktu sa treba zaujímať aj o to, či úrok platí počas celej lehoty viazania.
Niektoré banky totiž jeho výšku po celý čas negarantujú a po niekoľkých mesiacoch môže byť úročenie podstatne menej atraktívne ako pri jeho zriadení.