BRATISLAVA. Prestíž Novinárskej ceny, ktorú štvrtý raz zorganizovala Nadácia otvorenej spoločnosti, stúpa.
Merateľným ukazovateľom je trvalo stúpajúci počet prihlásených prác, tento rok ich bolo vyše osemsto. „Tento rok je najvyššia úroveň v histórii súťaže. Súťažili takmer všetci novinári, ktorí v našej žurnalistike niečo znamenajú,“ povedal člen poroty analytik INEKO Gabriel Šípoš.
Investigatíva sa prebúdza
Šípoš špeciálne vyzdvihol prínos v investigatívnej žurnalistike redaktora Mareka Vagoviča, ktorý získal ocenenie za seriál článkov o škandalóznom prevode pozemkov. Vagovič je členom investigatívneho tímu SME, ktorý vznikol začiatkom minulého roka. Vedie ho Tom Nicholson, novinár pôvodom z Kanady, ktorý si odniesol tiež cenu za najlepšie komentáre.
„Naša verejnosť určite nevie oceniť význam časovo a finančne náročnej investigatívy zvýšeným dopytom po novinách, a aj preto je odhodlanie redakcie SME vytvoriť investigatívny tím oceneniahodné,“ povedal Šípoš.
Cenu za najlepší investigatívny príspevok v elektronických médiách získal Ivan Brada za príspevok Veriteľ, ktorá je v jeho novinárskej profesii jeho osudnou. V roku 2003 odišiel na protest proti vystrihnutiu časti jeho reportáže o Veriteľovi zo spravodajstva STV, pričom sa sťažoval na licenčnej rade, aj na Najvyššom súde.
Ako nájsť dobrú reportáž
Dve ceny si odniesol reportér Andrej Bán. Jednu za najlepšiu fotografiu z Volieb v Kosove a cenu za najlepšiu reportáž za sériu reportáži z Balkánu a reportáž Utrpenie kalvárie. Balkánu sa ako reportér a fotograf venuje dlhodobo a systematicky, píše pre viacero médií – hlavne pre .týždeň a pre Reflex. „Na Balkáne boli, dúfam, posledné vojny v Európe a ich následky cítiť dodnes,“ povedal Bán, ktorý o Kosove pripravuje aj knihu. Ako si vyberá témy reportáží? „Reportáž musí mať v predovšetkým silný príbeh a jeho nositeľov, ako aj autorský rukopis,“ hovorí Bán. Pre reportáž je podľa neho nevyhnutná práca v teréne, ktorá spravidla prinesie prekvapujúce zistenia a súvislosti, ktoré redaktor „od stola“ nemá šancu objaviť.
Ocenené boli aj viaceré príspevky, ktoré boli štátnou mocou kritizované. Rozhlasovej rade sa napríklad nevideli príspevky o živote homosexuálov. „Vláda či štátna moc toho kritizujú v súčasnosti veľmi veľa, takže prienik s oceneniami je v podstate štatisticky nevyhnutný,“ povedal Šípoš.
Kto získal Novinárske ceny za rok 2007
Najlepšia reportáž v printových médiách: Andrej Bán (.týždeň) – séria reportáží o Balkáne, Utrpenie kalvárie
Najlepšia reportáž v elektronických médiách: Martin Mózer (JOJ) - séria monotematických príspevkov – Arcibiskup Sokol a ŠtB
Najlepší rozhovor v printových médiách: Karol Sudor (SME.sk) – séria rozhovorov
Najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách: Petra Strižková (spoluautorka 4. časti Jana Pataráková) (Rádio Slovensko) Príbeh na týždeň: rôzne podoby homosexuálneho súžitia
Najlepší regionálne publikovaný príspevok v printových médiách: Michal Frank (Prešovský Korzár) - Tomanovej zákon trestá aktívnych, Za pomoc pri záplavách im zobrali sociálne dávky
Najlepší regionálne odvysielaný príspevok v elektronických médiách: Gabriel Kladek, Peter Konkoľ (TV NAŠA - Košice) - Postrehy z mesta Gabriela Kladeka: Židovské kasíno
Najlepší analyticko-investigatívny príspevok v printových médiách: Marek Vagovič (SME) - Seriál článkov o škandalóznom prevode pôdy
Najlepší analyticko-investigatívny príspevok v elektronických médiách: Ivan Brada (STV) - Akcia: Veriteľ
Najlepší komentár v printových médiách: Tom Nicholson (SME) - séria komentárov
Najlepší krátky publicistický príspevok v printových médiách: Rado Ondřejíček (T– Station) - Pozor, IDIOT!
Najlepšia novinárska fotografia: Andrej Bán (.týždeň) - Voľby v Kosove
Najlepší kreslený vtip, komiks, karikatúra: Martin „Shooty“ Šútovec (SME) - séria karikatúr
Najlepší článok publikovaný na blogu: Jozef Drahovský (blog.sme.sk) - séria článkov o doprave
Cena otvorenej spoločnosti: Vincent Štofaník (TA3) – Vodný raj I, II, III
Cena Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska: Marek Vagovič (SME) - Seriál článkov o prevodoch pôdy
Ocenenie za mimoriadny prínos k rozvoju súčasnej karikatúry na Slovensku: Ladislav Belica (Slovo)