WASHINGTON, DAMASK. Sedem mesiacov trvalo Američanom, kým sa odhodlali svetu poodhaliť, ako to bolo so záhadným izraelským leteckým útokom uprostred sýrskej púšte.
Sýria, ktorú Washington zaraďuje do takzvanej osi zla, podľa americkej tajnej služby CIA na východe krajiny s pomocou Severnej Kórey tajne budovala atómový reaktor.
Skôr, ako stihla stavbu dokončiť, ju však vlani 6. septembra zničili izraelské stíhačky. Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok predstavil americkým kongresmanom riaditeľ CIA Michael Hayden.
Made in Pchjongjang
Na krátkom videu sú zábery z údajnej sýrskej atómovej elektrárne, ktorá sa nápadne podobá severokórejskej atómke, ktorú Američania videli počas svojich inšpekcií v Jongbjone.
Ten v minulosti podľa agentúry AP vyrábal malé dávky vysokorádioaktívneho plutónia, ktoré sa môže využívať pri výrobe atómových bômb. Prepojenie na Pchjongjang Američania doložili aj fotografiou, na ktorej je najvyšší predstaviteľ severokórejského jadrového programu so sýrskym kolegom.
„Sme presvedčení, že Severná Kórea pomáhala Sýrii s nukleárnymi aktivitami, ktorých úmysel nebol mierumilovný,“ citoval Washington Post hovorkyňu Bieleho domu Danu Perino.
Sýria: USA klamú ako o Iraku
Nemenovaný predstaviteľ tajnej služby americkému denníku tiež povedal, že nešlo o štandardný reaktor, ktorý mal vyrábať energiu.
Damask obvinenia odmietol ako absurdné a prirovnal ich k americkým dôkazom o zbraniach hromadného ničenia v Iraku, ktorými sa Washington snažil obhájiť útok na Saddámov režim. Neskôr sa však ukázali ako zavádzajúce.
Režim prezidenta Bašara Assada včera prešiel z obrany do útoku a Američanov obvinil, že s útokom na severe Sýrie Izraelčanom pomáhali. Washington to popiera.
Jeruzalem od septembra, keď jeho stíhačky bombardovali podozrivý objekt na východe Sýrie, o celej operácii mlčí.
Analytici situáciu prirovnávajú k roku 1981, keď izraelská armáda preventívne zničila reaktor Osirak v Iraku.
Izrael je jedinou krajinou na Blízkom východe, ktorá aj keď to nepriznáva, má k dispozícii jadrový arzenál a Západ ju v tom vzhľadom na hrozby z okolitých moslimských krajín v tichosti podporuje. Iránsky prezident Mahmúd Ahmedínedžád sa napríklad opakovane vyhrážal Izraelu vymazaním z mapy sveta.
Nie je vylúčené, že celá americká správa je okrem varovania Damasku odkazom aj pre Irán, že žiadne podozrivé aktivity neostanú bez reakcie. Teherán vytrvalo pokračuje v jadrovom programe napriek uvaleným medzinárodným sankciám.
Baradej: Vyšetríme to
S reakciou na americké obvinenia sa okamžite poponáhľala aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá chce obvinenia prešetriť.
Ak Damask naozaj tajne budoval nukleárny reaktor, porušil celý rad záväzkov voči organizácii. Načasovanie správy o utajenom sýrskom reaktore zatienilo návštevu palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása v Bielom dome a podľa agentúry AP nie je vylúčené, že ešte viac skomplikuje mierové vyjednávania medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Britský denník Guardian zase tvrdí, že za zverejnením správy môže byť snaha amerických neokonzervatívcov na čele s viceprezidentom Dickom Cheneym zabrániť dohode medzi USA a Pchjongjangom a jeho vyškrtnutiu zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus.
FOTO –ČTK/AP, REUTERS |