NEW YORK. Peter Budaj z Colorada sa stal v noci na piatok historicky prvým slovenským brankárom, ktorý sa predstavil v zápase play off NHL. Banskobystrický odchovanec zlikvidoval všetkých 20 striel, ktoré naňho smerovali z hokejok hráčov Detroitu, no jeho Colorado napokon prehralo v prvom súboji semifinále Západnej konferencie NHL na ľade Red Wings 3:4.
Budaj vystriedal dlhodobú brankársku jednotku Avalanche Joseho Theodora v II. tretine za stavu 1:4 a nulou na svojom konte vlial hosťom z Denveru nádej na obrat. „Budaj chytal vynikajúco a stopercentne nahradil Theodora,“ hodnotili jeho výkon na televíznom kanáli FOX Sports.
Colorado napokon znížilo na 3:4, niekoľko sekúnd pred koncom mal po Budajovom vyhodení puku predĺženie na hokejke Paul Stastny, ale vyrovnať sa už zverencom Joela Quennevilla nepodarilo.
V druhom súboji sa na východe zrodilo víťazstvo Montrealu nad Philadelphiou rovnako 4:3 po predĺžení. Slovenský brankár Jaroslav Halák sa v drese Canadiens do akcie nedostal.
Východná konferencia:
Montreal - Philadelphia 4:3 po predĺž. (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0) - stav série: 1:0. Góly: 30. A. Kosticyn, 37. Kovaľov, 60. Kovaľov, 61. Kostopoulos - 14. Umberger, 17. Dowd, 41. Lupul.
Západná konferencia:
Detroit - Colorado 4:3 (3:1, 1:2, 0:0) - stav série:1:0. Góly: 10. Zetterberg, 14. Cleary, 18. Franzén, 22. Franzén - 9. Šťastný, 26. Liles, 37. Hejduk.