BRATISLAVA. „Najlepší, technicky vynikajúci projekt a skutočnosť, že olympijské hry sa dostanú do krajiny, v ktorej žije pätina ľudstva“ boli podľa komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru dva hlavné dôvody voľby Pekingu za dejisko Hier XXIX. olympiády. „Zneli racionálne vtedy (v roku 2001) a znejú tak aj dnes“, tvrdí sa v jej vyhlásení.
Vo štvrtok v Lausanne ho schválilo 15 členov komisie: atlét Sergej Bubka (predseda komisie a člen exekutívy MOV), rýchlokorčuliar Lee Kjung Čun, volejbalisti Robert Ctvrtlik, Mireya Luizová-Hernandezová, stolná tenistka Ja-ping Deng, plavci Rania Elwaniová, Alexander Popov, atléti Frankie Fredericks, Hicham El Guerrouj, Ljiljana Ljubišičová, jachtári Barbara Kendallová, Peter Tallberg, zjazdárka Pernilla Wibergová a telefonicky jazdkyňa Haya Bint Al Husseinová i atlétka Charmaine Crooksová.
Športovcov teší, že „zbytočnosť bojkotov pochopila aj väčšina vlád a svetových organizácií“. K pohrávaniu sa s myšlienkou bojkotovania otváracieho ceremoniálu poznamenali, že „olympijské ceremoniály, takisto ako olympijské hry, sú pre športovcov“ a že „prítomnosť hláv štátov, vlád a ministrov športu na štadióne je prejavom podpory ich športovcov“.
„Naše podujatie má predpisy, brániace jeho politizácii. Ak pri množstve problémov a konfliktov vo svete by sme umožnili, aby sa stalo miestom na ich rozvírenie, zmenilo by to podstatu toho, kvôli čomu sme tam – súperiť navzájom v duchu vzájomného rešpektu, priateľstva a fair play,“ tvrdí sa vo vyhlásení komisie športovcov MOV.
Športovci sa na OH zameriavajú najmä na dosiahnutie športového úspechu. Podľa komisie si zaslúžia, aby ich „nezaťažovali geopolitické záležitosti - bez ohľadu na to, aké dôležité môžu byť“.