BRATISLAVA. Sedemnásť hodín týždenne povinných a päť voliteľných. Z nich najviac slovenčiny, matematiky a telesnej. Takýto rozvrh čaká budúcich prvákov, ktorí by sa mali od septembra začať učiť „po novom“.
Ministerstvo školstva zverejnilo na internete Štátny vzdelávací program, ktorý určí, čo všetko sa musia žiaci učiť. Školám necháva aj určitú voľnosť. Pri prvákoch ju získajú napríklad na úkor hodiny slovenčiny aj prírodovedy. Slovenčina, cudzie jazyky a telocvik napriek tomu patria k predmetom, ktoré budú v rozvrhoch najčastejšie.
Školákom nebude učivo len ubúdať. Od druhého ročníka im pribudne napríklad informatická výchova. Novým predmetom bude aj mediálna výchova, ktorá má školákov naučiť vyhodnocovať medializované informácie a vytvoriť si názor na médiá.
Posilniť sebavedomie žiakov má samostatný kurz. Psychoprípravu dostanú ôsmaci a deviataci pred prihláškou na strednú školu. V poslednom ročníku čaká psychosociálny tréning aj gymnazistov.
Riaditelia škôl zatiaľ návrh nekomentujú, nestihli si ho ešte naštudovať. Čakali naň dlho. Školy musia podľa štátneho programu nastaviť svoje programy, ktorými sa majú líšiť od konkurencie.
Ministerstvo im odporúča, aby zohľadnili záujem žiakov aj regiónu. Na prípravu im nechalo však len štyri mesiace vrátane dvojmesačných prázdnin. Školy, ktoré učia podľa experimentu podobnému reforme, sa na tento krok pripravovali dva roky.
„Času nám ostáva síce málo, ale pokúsime sa vypracovať vlastný program,“ povedala riaditeľka školy v Leviciach Božena Papšová. Kým nebude schválený školský zákon, nezačnú robiť nič. Priznala, že medzi rodičmi zatiaľ nezisťovali, čo chcú, aby sa deti učili. Tvorbu programu zrejme prenechá len učiteľom.
Školám, ktoré nestihnú pripraviť vlastný program, ponúkne ministerstvo dva až tri alternatívne. Ľudovít Hajduk zo Štátneho pedagogického ústavu hovorí, že by mali byť hotové do troch týždňov. Viacerí riaditelia čakajú práve na tieto návrhy, ich školy väčšiu voľnosť nevyužijú.
Ako sa bude učiť
Základné školy:
najviac povinných hodín pripadne na slovenčinu, matematiku, cudzie jazyky a telocvik
školy si určia asi štvrtinu obsahu vyučovania
Gymnáziá:
žiakom ubudne najmä fyzika, chémia, biológia
školy si zvolia zhruba tretinu obsahu vyučovania, najmä v poslednom ročníku
Na školách pribudne:
mediálna výchova, dopravná výchova, psychosociálny tréning
(r)