Viac o eure sa dozvieme už v každom okrese
BRATISLAVA. Informácie o novej euromene sú pre občanov Slovenska už v každom okresnom meste. A to formou panelov, ktoré zobrazujú prínosy novej meny, ako aj o dôležité termíny zavedenia eura. Záujemcovia môžu získať aj informácie o postupe pri výmene korún za eurá či o ochrane spotrebiteľa.(sita)
Kia bola zisková
SOUL. Juhokórejská automobilka Kia Motors mala v prvom štvrťroku zisk 102 miliárd kórejských wonov, čo je vyše 300 miliárd korún. To prekonalo očakávania analytikov, ktorí odhadovali zisk 30 miliárd wonov. Podľa analytikov budú na spoločnosť vyvíjať tlak rastúce ceny ropy a surovín aj nedostatok nových modelov.(sita)
Benzín pôjde hore, nafta nie
BRATISLAVA. Vo väčšine krajín Európskej únie sa ceny pohonných látok minulý týždeň zvýšili. Niekde aj viac ako o korunu. Podľa internetového portálu Natankuj.sk vývoj cien naznačuje, že benzíny sa budú zdražovať. Ceny nafty však stúpať nebudú. V rebríčku cien pohonných látok si Slovensko svoje pozície udržalo. V rebríčku cien benzínov sme na 14. mieste. V cenách nafty na 20. priečke.
(sita)
Investície podporili troma miliardami
BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva vlani vydalo na stimuly pre zahraničných investorov takmer 266 miliónov slovenských korún. Podporilo spolu deväť spoločností. Rezort naďalej podporoval významné investície spoločností, ktoré prišli k nám v minulosti. Ide o Hyundai, Peugeot, Getrag Ford a Samsung. Štát im pridelil im takmer tri miliardy.(sita)
Zisk Ericssonu klesol o štvrtinu
ŠTOKHOLM. Švédsky výrobca telekomunikačných zariadení Ericsson v prvom štvrťroku zaznamenal prepad svojho zisku na 4,3 miliardy švédskych korún. V poslednom štvrťroku vlani zarobil Ericsson o viac ako tri miliardy korún viac. Medziročne zisk klesol o štyri miliardy.
(sita, reuters)
Drahé potraviny spôsobili krízu
VIEDEŇ. Stúpajúce ceny potravín prerástli v niektorých krajinách do ekonomickej krízy. Povedal to generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Obavy o dostupnosť potravín sa tento týždeň vystupňovali po tom, ako cena ryže v Ázii prelomila rekordy a USA varovali, že hlavné plodiny obyvateľov chudobných krajín sú stále drahšie.