LONDÝN, BRATISLAVA. Rytier na koni s hrotom svojej kopie
v hrdle draka. Svätý Juraj má odrážať ideál stredovekého Anglicka so šľachtickou noblesou
a odvahou bojovať za správnu vec. Angličania svojho patróna milujú. Jeho sviatok však ukázal, že nevedia, ako si ho pripomínať.
Centrom osláv sa stalo jedno
z najznámejších miest v Londýne, Trafalgarské námestie. Nad budovami sa vznášali balóny. Radnica zabezpečila slávnosť anglického tradičného jedla, herci zo Shakespearovho divadla Globe hrali na uliciach. Miestnym to však nestačilo.
Pamela Ealham vo vysokom klobúku s červeným svätojurajským krížom na bielom poli bola sklamaná. „Je to nechutné. Nie sú tu žiadne anglické vlajky. Organizátori sa asi boja, že by ublížili imigrantom. Na deň svätého Patrika (patróna Írov, pozn red.) je predsa aj voda striekajúca z fontán zelená,“ povedala pre londýnskye Times.
Návod na radosť
Britská mimovládka English Heritage (Anglické dedičstvo) upozornila, že podobne reagovali viaceré anglické regióny. Spoločnosť pred dňom svätého Juraja vydala brožúrku s návodom, ako osláviť sviatok Anglicka.
Návod zasadzuje tradičné rytierske hry s dračou tematikou do „multikulturálneho charakteru moderného Anglicka“.
Angličania sa zhodujú. Problémom nie je nenávisť medzi extrémistami zo Škótska, z Walesu
a Anglicka, ale neschopnosť vyrovnať sa s vlnami imigrantov.
Radšej odídem
Názory mnohých najmä starších Angličanov na prisťahovalcov popisuje dokumentárny film V Barkingu sú všetci bieli.
Na predmestí Londýna za posledné roky pribudli desaťtisíce nových obyvateľov z celého sveta. „Nemám proti nim nič,“ tvrdí pred kamerou starnúci Dave. Jeho obe dcéry žijú s černochmi a Dave cez víkend propaguje stranu miestnej krajnej pravice.
„Jeho rodina iba trávi veľa času v Španielsku,“ obhajuje sám pred sebou chlapca zo zmiešanej rodiny, ktorého zaujímajú letáky nacionalistov.
Dave nakoniec z Barkingu
odíde, nezvláda žiť v jednom meste s cudzincami.
Sviatok anglického patróna odhalil aj ráznejšie rasistické prejavy. Manchester sa v deň osláv zmenil na netradične strážené mesto. Polícia tam
v stredu zatkla deväť ľudí za skandovanie rasistických hesiel. Skupina mladíkov podľa miestneho denníka Wigan pochodovala ulicami a rasistické pesničky striedali s futbalovým skandovaním.
Anglickí futbaloví chuligáni, známi ako rowdies, majú zákaz vstupu na najznámejšie európske štadióny. Mnohí z nich sú sympatizanti hnutia skinheads. Okrem bitiek medzi znepriatelenými klubmi často napádajú aj cudzincov.