BERLÍN. Poloprázdna hala, žiadny ruch a jedna otvorená kaviareň. Kedysi najväčšie letisko sveta a pýcha Hitlerovho režimu v súčasnosti iba dožíva. Denne tu vybavia dvanásť pravidelných letov a pár súkromných lietadiel. Častými hosťami sú Angelina Jolie a Brad Pitt, ktorí si v Berlíne kúpili dom.
Celebritám Tempelhof vyhovuje pre centrálnu polohu. Pätnásť minút po pristátí už môžu oddychovať na bulvári Unter den Linden. To je jeden z dôvodov, prečo ho chcú aktivisti zavrieť. „Letisko iba pre superbohatých? To sa musí skončiť,“ hlásajú plagáty po celom meste. Miestnym prekáža hlavne hluk, bezpečnostné riziko i znečistenie životného prostredia v husto obývanej oblasti.
Tempelhof však má aj oddaných stúpencov, ktorých fascinuje históriou. Letisko sa preslávilo, keď Stalin odizoloval západný Berlín a spojenci ho mesiace zásobovali iba vzdušnou cestou. Dejiny však prevalcovala ekonomika. Časť pasažierov prebralo Tempelhofu ďalšie letisko Tegel a po zjednotení Nemecka aj východoberlínsky Schönefeld, v ktorého blízkosti dnes stavajú nové centrálne letisko. Senát chce preto Tempelhof v októbri zavrieť a vystavať tu novú obytnú štvrť.
Nedeľné referendum má pre politikov iba odporúčací charakter. Ak však bude väčšina hlasovať za zachovanie letiska, ľavicový Senát to podľa analytikov nemôže ignorovať. A súčasné prieskumy hovoria, že mierna väčšina Berlínčanov nechce o Tempelhof prísť.
Do diskusie sa zamiešala aj inokedy zdržanlivá kancelárka Angela Merkelová. „Letisko je symbolom histórie mesta,“ povedala pre bulvárny BZ. Ľavicový primátor Klaus Wowereit reagoval podráždene. Podľa neho treba uvažovať ekonomicky. Za desať rokov Tempelhof vyrobil stratu viac ako sto miliónov eur.
Pre mnohých ľudí i pre mňa osobne je toto letisko symbolom histórie mesta.
Angela Merkelová, nemecká kancelárka