CANBERRA, BRATISLAVA. Čínsky režim nevzdáva mediálny boj o olympijskú pochodeň. Zábery protibetských demonštrantov, ktorí sa snažia prekaziť „cestu harmónie“, sa rozhodol prečísliť záplavou červených zástav v ruklách nadšených mladých Číňanov. V austrálskej Canberre sa to Pekingu podarilo.
Tisícky proti stovkám
Na mostoch, brehoch jazera či pred parlamentnou budovou bolo vidieť tisíce červených zástav. „Vyzerá to tu, akoby Mao vstal z hrobu a dal sa na nový dlhý pochod,“ povedal denníku Tageszeitung muž v dave. „Je ich tak veľa. Sme v menšine,“ povedala Katherine Nesbittová, ktorá pricestovala zo Sydney a niesla transparent Amnesty International.
Za slobodný Tibet prišlo demonštrovať asi 500 ľudí. Sam Wong z austrálsko-čínskej asociácie povedal, že Číňanov pricestovalo asi 10-tisíc .
Prekvapený bol aj organizátor pochodu. „S takou prezentáciou čínskeho spoločenstva sme nerátali,“ povedal Ted Quinlan. Peking popiera, že dav organizoval. Viacerí čínski študenti však potvrdili, že im cestu zaplatili čínsko-austrálske priateľské organizácie. Do Canberry podľa nich prišlo asi 80 autobusov.
Hrdí študenti
Čínski študenti sú na svoju vlasť hrdí. Ich generácia nezažila tvrdý komunizmus v 50. a 60. rokoch a väčšinou nevie, čo sa stalo na Námestí nebeského pokoja v roku 1989.
Mládež je odchovaná na nacionalizme a úprimne hrdá na dynamicky sa rozvíjajúcu Čínu. Pre nich sú olympijské hry vecou národnej hrdosti. Sú úprimne rozhorčení a v Canberre to bolo cítiť. „Som šokovaná,“ povedala Pina Collinsová, keď jej nadávali. Niesla heslá za dodržiavanie ľudských práv v Číne.