PRAHA, BRATISLAVA. Barbora Škrlová dobre vedela, čo robí, keď sa vydávala za trinásťročnú Aničku a rovnako starého Adama. Tvrdia to súdni znalci v posudku, ktorý v stredu zverejnil denník MF Dnes. Psychologička, ktorá prípad od začiatku sleduje, SME povedala, že oficiálna verzia je podvrh.
Posudok nesedí
„Je úplne nepravdepodobné, že by priemerne inteligentná osoba, ktorou posudzovaná je, nechala sebou pasívne manipulovať,“ napísali súdni psychológovia a označili Škrlovú za nedôveryhodnú.
Posudky však podľa detskej psychologičky Aleny Uváčikovej nesedia s realitou. Tvrdí to aj potom, čo videla celý nezostrihaný štvorhodinový rozhovor so Škrlovou, ktorého časť mala televízia Nova odvysielať včera.
„Súdni znalci veľmi často pracujú na základe objednávky vyšetrovateľa alebo súdu,“ povedala psychologička. Barbora je podľa nej obeťou, aj keď sa „niekto snaží dokázať opak“.
Dospelá Škrlová žila ako 13-ročná Anička v rodine Kláry Mauerovej v moravskom Kuřime. Mauerová so sestrou Kateřinou týrala svojich dvoch synov a zatvárala ich zviazaných do tmavej komory pod schodami. Keď prípad odhalil sused rodiny, Barbora zmizla. Polícia ju vypátrala v Nórsku, kde sa skrývala ako 13-ročný Adam.
Sekta deviantov
„Rozhodne za tým je skupina, ktorá má charakter sekty.
Z Barborinej výpovede vyplýva, že ide o skupinu so sadomasochistickými sklonmi,“ povedala Uváčiková. Celou skupinou podľa nej manipuluje Barborin despotický otec Josef Škrla.
Krajské štátne zastupiteľstvo v Brne SME potvrdilo, že Škrlu nestíhajú, pretože proti nemu zatiaľ nemajú žiadne dôkazy.
Psychológ Karel Humhal pripúšťa, že Barbora si vymýšľa. Pri epileptických problémoch, ktorými trpí od detstva, je však podľa neho podobná porucha osobnosti veľmi častá.
Uváčiková je presvedčená, že Barbora hovorí väčšinou pravdu. „Úmyselne klame vo veciach, ktoré by ublížili jej manipulátorom. Je od nich závislá a bojí sa, že by ich stratila. Ale mučenie chlapcov určite opisuje pravdivo,“ povedala. Škrlová sa podľa polície zúčastnila na týraní jedného z chlapcov, keď si potápali hlavu do nádoby s vodou. Rodina to nazývala terapiou.