PHILADELPHIA, BRATISLAVA. Hillary Clintonová je stále v hre. Utorkové demokratické primárky v dvanásťmiliónovej Pensylvánii vyhrala jednoznačne, o desať percent, nad Barackom Obamom.
V celom súboji o nomináciu na amerického prezidenta má však stále prevahu černošský senátor z Illinois. Na svojom konte má najviac delegátov, ako aj najviac peňazí na kampaň.
Ešte deväť zastávok
Demokratickú stranu, na rozdiel od Republikánskej, ktorá má už svojho kandidáta jasného (Johna McCaina), čaká ešte deväť primárok.
Ak nepočítame ostrov Guam, najbližšie sa bude bojovať už o dva týždne v Severnej Karolíne a Indiane. V prvom štáte jednoznačne vedie Obama, v Indiane zatiaľ tesne Clintonová. Obaja kandidáti už brázdia práve tento štát.
Neúspech v Indiane by mohol zastaviť vlnu, na ktorú Clintonová naskočila v Pensylvánii. Jej víťazstvo v železničiarskom štáte sa pravdepodobne tak skoro nezopakuje. Senátorka preto musí čo najrýchlejšie zvážiť stratégiu, ako ho využiť.
Keď ešte v pondelok bol jej rozpočet na kampaň v červených číslach, jej jednoznačné víťazstvo presvedčilo mnohých darcov, aby jej len za niekoľko hodín na účet poslali 2,5 milióna dolárov.
Keďže súboj je stále vyrovnaný, pozornosť médií aj kandidátov smeruje k takzvaným superdelegátom.
Nájdi svojho superdelegáta
Je ich osemsto a na rozdiel od volených delegátov, si môžu svojho kandidáta vybrať sami. Už dnes je jasné, že ani jeden kandidát nezíska dostatočnú prevahu volených delegátov potrebných na získanie vstupenky do boja o Biely dom.
Clintonovej výhoda
Ak sa do leta nerozhodne, hlas superdelegátov bude na augustovom zjazde Demokratickej strany rozhodujúci.
„Najmenej desať percent,“ citovali noviny Los Angeles nemenovaných superdelegátov. Toľko Clintonová v Pensylvánii potrebovala, aby mnohí z nich vôbec uvažovali, že ju na letnom konvente podporia. A toľko aj získala.
Desaťpercentným náskokom podľa niektorých analytikov ukázala, že veľké štáty, ktoré sú kľúčom k demokratickému víťazstvu v prezidentských voľbách, sú jej silnou stránkou.
Kto je lepší od McCaina
Po Texase a Ohiu vyhrala v treťom veľkom štáte za sebou. Superdelegáti teraz budú analyzovať šance oboch kandidátov na novembrové finále proti republikánovi Johnovi McCainovi. Demokrat pritom bez Clintonovej veľkých štátov vyhrá voľby len ťažko. Sú ich baštou a v mnohých má v súboji proti Obamovi prevahu republikánsky kandidát.
Svoju úlohu tiež začína vo vnímaní voličov zohrávať aj rasa. Podľa prieskumu spoločnosti Edison-Mitofsky až 16 percent bielych voličov zvažovalo otázku rasy a polovica z nich Obamu v novembri určite nepodporí.
„Je to zemetrasenie, ktoré zmení dynamiku demokratického súboja,“ hovoril guvernér Edward Rendell, jeden z najväčších prívržencov Clintonovej.
Jej tím si vydýchol, podarilo sa im odvrátiť konečnú porážku. Na zvrátenie Obamovho ťaženia to však nestačí.
„Rozdiel, ktorým Clintonová vyhrala, nepostačí na podstatný obrat vo voľbách, dynamika je stále v prospech Obamu,“ konštatoval denník New York Times, ktorý začiatkom roka podporil kandidatúru senátorky.
Po Pensylvánii ju však za mimoriadne negatívnu kampaň proti Obamovi skritizoval.