ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Vedeniu Strany európskych socialistov (PES) neprekáža, aký tlačový zákon prijal slovenský parlament. O zákone včera socialisti rokovali a rozhodli sa, že si počkajú, ako bude fungovať v praxi.
„Text tlačového zákona je podobný tlačovým zákonom v európskych krajinách a preto nevidíme dôvod zasahovať. Samozrejme, budeme pozorovať jeho implementáciu,“ povedal SME podpredseda frakcie PES Hannes Swoboda.
Na otázku, prečo socialistom zákon neprekáža, keď má k nemu výhrady OBSE, Swoboda odpovedal, že kritické názory sa objavili ešte pred schválením. „Text bol pozmenený a po jeho schválení ho už nikto nekritizoval,“ tvrdí. Smer preto podľa neho „v žiadnom prípade“ trestať nebudú.
Predstaviteľ OBSE Miklós Haraszti deň po prijatí zákona napísal v oficiálnom stanovisku, že zákon obmedzuje redakčnú slobodu a ide proti medzinárodným záväzkom Slovenska. Po prijatí zákon kritizovali aj medzinárodné organizácie, ktoré sa zaoberajú slobodou tlače.
Europoslanci Smeru vypracovali pre PES dvojstranovú správu, ktorá obhajuje spornú definíciu práva na odpoveď aj francúzskym príkladom. Kritiku OBSE správa nespomína.
Podpredseda socialistickej frakcie Jan Marinus Wiersma povedal, že sa rozhodli hlavne na základe slovenskej prezentácie. Na otázku, či boli v prezentácii zahrnuté aj kritické pohľady OBSE povedal, že v nej počul aj o kritike.
Šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž je rád, že „zvíťazil zdravý rozum“, a že to, čo je „očividné“, potvrdila aj PES. „Pri všetkej úcte a rešpekte k medzinárodným inštitúciám myslím, že pán Haraszti neposudzuje veci z čistého rámca.“
Maďarský europoslanec Csaba Tabajdi povedal denníku Új Szó, že PES nevydala žiadne rozhodnutie. Poprel, že by eurosocialisti považovali zákon za prijateľný.
Európski ľudovci, ku ktorým patria aj SDKÚ, KDH a SMK, zákon odmietajú. „Predseda frakcie Joseph Daul vyjadril znepokojenie,“ povedala serveru aktualne.sk Zita Pleštinská z SDKÚ. Podpredseda zahraničného výboru Michael Gahler sa podľa nej o tlačovom zákone vyjadril veľmi kriticky, a žiada, aby ho celá únia odsúdila.
Podanie proti zákonu je v nedohľadne
SMK chce na Ústavný súd, má však málo poslancova problém s SDKÚ a KDH.U Dzurindu a Hrušovského sú zatiaľ opatrní.
Či sa sporným tlačovým zákonom bude zaoberať Ústavný súd, zatiaľ nie je isté. Podanie na súd ohlásila hneď po schválení Lisabonskej zmluvy SMK. Podpísať ho však musí najmenej 30 poslancov a SMK má v parlamente iba 20 hlasov. Strana Pála Csákyho sa pre podporu Lisabonskej zmluvy dostala do sporu s SDKÚ a KDH.
„Na podaní sa pracuje a čo sa týka spolupráce s SDKÚ a KDH, nie sme proti a boli by sme radi, keby sme ho podali spoločne,“ povedal podpredseda SMK József Berényi. Preto sa návrh podania po jeho dokončení chystajú poslať SDKÚ aj KDH so žiadosťou o jeho podporu.
Poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská je v otázke možného podania opatrná. „Túto otázku analyzujeme.“
Podpredseda KDH Daniel Lipšic zatiaľ nevie o tom, že by sa chystalo v SDKÚ alebo v jeho strane podanie. „Nie vždy všetko zlé je protiústavné,“ povedal o tlačovom zákone. Lipšic ešte nemá jasný názor na to, či je tlačový zákon v súlade s ústavou. Očakáva, že jednou z tém najbližšieho stretnuta SDKÚ a KDH bude práve možnosť námietky na súd. Pochybuje, či by bolo dobré, aby pod návrhom boli podpísaní aj ľudia z SMK, keďže sa podľa neho nepriamo o zlý zákon zaslúžila.
Šéf klubu SDKÚ Stanislav Janiš hovorí, že by „bolo bezpredmetné, aby sa tam poslanci SMK podpisovali“. Slová Pála Csákyho považuje za farizejské.
(knm)
Fico: Mediálni ignoranti nepíšu o Slovincovi
Premiér Robert Fico včera opäť slovne napadol novinárov. Prekážalo mu, že sa dostatočne nevenovali návšteve slovinského prezidetna, ktorý sa s ním stretol.
„Slovenská tlač a komerčné elektronické médiá opäť potvrdili, že chcú robiť politiku a nie informovať ľudí, čo je ich hlavnou úlohou,“ sťažoval sa. Iné vysvetlenie neexistuje, odkázal „mediánym ignorantom“ a ospravedlnil sa slovinskému prezidentovi.
Rovnako sa už Fico ospravedlňoval ruskému premiérovi Viktorovi Zubkovovi.
Základná informácia, ktorú o stretnutí Fica s slovinským prezidentom Danilom Türkom priniesla štátna agentúra TASR bola, že „diskutovali o otázkach bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami, aktuálnych témach európskej politiky a medzinárodného diania“. Premiér podľa TASR vyjadril spokojnosť so skutočnosťou, že medzi oboma krajinami „panujú bezproblémové a priateľské vzťahy“.
Prístup médií k návšteve prezidenta kritizovala aj kancelária prezidenta Ivana Gašparoviča. V platenej správe do agentúr „vyjadruje svoje sklamanie nad ich nevšímavým postojom“.
Pred niekoľkými mesiacmi Fico odmietal odpovedať na otázky denníka SME. Včera mu zasa prekážal denník Plus 1 deň. Žurnalistu sa spýtal, z ktorých novín je a keď to povedal, premiérovou jedinou reakciou bolo, že vyzval na ďalšiu otázku.
(knm)
Autor: knm, len