Pre park chátra aj kaštieľ

Neorenesančný kaštieľv Hajnej Novej Vsi má šancu na obnovu. Bráni jej sporo určenie vlastníctva. Kým súd nerozhodne, budova bude naďalej chátrať.

Z kaštieľa plánuje vlastník vytvoriť rekreačné stredisko rešpektujúce okolitú prírodu.Z kaštieľa plánuje vlastník vytvoriť rekreačné stredisko rešpektujúce okolitú prírodu. (Zdroj: PRE SME – ZUZANA BLAHUTOVÁ)

TOPOĽČANY. Dominantou obce Hajná Nová Ves je neorenesančný kaštieľ obklopený rozsiahlym parkom. Súkromný vlastník v roku 2004 celý areál odkúpil, z budovy plánuje vytvoriť rekreačné zariadenie. Prokurátor však napadol predaj parku. O veci rozhoduje Krajský súd v Nitre, práce na obnove stoja.

Kaštieľ vznikol v 17. storočí, dnešnú podobu dostal v roku 1924. Celý objekt vrátane parku má spolu 11 hektárov. Kaštieľ je kultúrnou pamiatkou od roku 1963, park bol za chránenú prírodnú pamiatku vyhlásený v roku 1984.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ochrana bráni oprave

„Ide o historický park v prírodne krajinárskom slohu. Je tu mnoho živočíšnych i rastlin­ných druhov. Pôvodne tu bolo 43 druhov drevín, z toho 34 exotických druhov. Sú cenné svojím vysokým vekom, mohutnosťou i kompozíciou v areáli,“ povedala Alena Zacharová, vedúca Odboru ochrany zložiek životného prostredia v Topoľčanoch. V roku 2004 sa znížila jeho ochrana z pôvodného štvrtého stupňa na tretí.

Do roku 1993 v areáli sídlila Špeciálna základná škola internátna a praktická škola. „Škola určila kaštieľ s parkom za prebytočný majetok. Finančne nás veľmi zaťažoval,“ povedala Eugénia Kardošová, riaditeľka špeciálnej základnej školy, ktorá dnes sídli v Topoľčanoch.

V roku 2004 kaštieľ aj s parkom podľa našich informácií od školy kúpila za 4,3 milióna korún nitrianska firma PW Real. „Firma za kaštieľ aj park zaplatila a my sme boli radi, že o park bude postarané,“ vysvetlila Kardošová.

SkryťVypnúť reklamu

Predaj nebol legálny

Predajom parku však došlo ku porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý zakazuje prevod vlastníctva štátu k pozemkom s tretím stupňom ochrany na iné osoby.

„Asi po roku štátna prokurátorka z Topoľčian podala protest a my sme sa až vtedy dozvedeli, že ide o chránenú prírodnú pamiatku, ktorú nebolo možné predať. Odvtedy je vlastníctvo parku nevyrovnané,“ povedala Kardošová

Kataster v Topoľčanoch park rozhodol o tom, že park sa vráti pôvodnému vlastníkovi, čo sa aj stalo, potvrdila Alžbeta Dajčarová, vedúca právneho oddelenia topoľčianskeho katastra.

Firma PW Real sa odvolala, o veci rozhoduje Krajský súd v Nitre. Vlastnícke práva nitrianskej firmy sú do rozhodnutia súdu obmedzené.

Padá strecha

Čím dlhšie bude vlastnícka neistota trvať, tým bude budova viac chátrať. „Hrozí, že sa zrúti celý strop, kaštieľ je častým terčom zlodejov,“ povedal Pavel Winter, ktorý už podal viacero trestných oznámení. Žiadne vlámanie polícia neobjasnila.

SkryťVypnúť reklamu

„Bez parku je budova bezcenná, povedal správca spoločnosti. „O vlastníctvo parku škola nestojí. Na jeho údržbu nemáme peniaze,“ povedala riaditeľka špeciálnej školy.

Len úprava parku si vyžaduje investície 250 miliónov korún. Architektonicko-historický výskum kaštieľa ukázal, že má obrovskú historickú hodnotu. Ako jeden z mála na Slovensku prešiel len drobnými úpravami a zachoval si renesančnú slohovú čistotu. Zachovali sa vzácne kazetové stropy, štukatérska výzdoba a reliéfy.


V parku stojí socha sv. Jána Nepomuckého, ktorú dali postaviť miestni zemepáni.

FOTO PRE SME – ZUZANA BLAHUTOVÁ

Autor: Zuzana Blahutová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 382
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 985
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 180
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 111
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 837
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 658
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 643
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu