PHILADELPHIA, BRATISLAVA. Voliči v Pennsylvánii v noci nadnes rozhodli a dali tak bodku za kampaňou, ktorá bola v štáte zatiaľ jednou z najagresívnejších.
Hillary Clintonová sa počas niekoľkých týždňov čoraz viac profilovala ako republikánska kandidátka.
Vyvrcholilo to televíznym šotom s Usámom bin Ládinom a jej mimoriadne tvrdým varovaním Iránu, ak neprestane s hrozbami proti Izraelu či pokračovaním nukleárneho programu.
Vôbec prvýkrát v tohtoročnej kampani demokratický kandidát použil podobizeň teroristu.
Keď v noci na včera absolvovala niekoľko televíznych rozhovorov,
v snahe zabodovať pritvrdila aj svoju zahraničnú rétoriku.
Niektorým tak začala pripomínať jastraba z Bushovej administratívy.
Jastrab Hillary
„Ak Irán použije proti Izraelu jadrovú zbraň, Spojené štáty budú tiež odpovedať jadrovou zbraňou,“ povedala moderátorovi MSNBC Keithovi Olbermannovi. Dokonca povedala, že by v tom prípade mohol byť Irán aj „totálne vymazaný“ z mapy.
Vyslovila sa za vytvorenie nového „bezpečnostného dáždnika“ na Blízkom východe, ktorý by chránil Izrael a ostatných amerických spojencov.
Vo finiši si chcela pomôcť aj kontroverznou reklamou.
„Bola to ako zbierka z hororu,“ komentovali včera videoklip moderátori Fox
News.
„Harry Truman to vystihol najlepšie, ak neznesiete horúčavu, tak radšej z kuchyne odíďte,“ hovorí hlas v reklame a sprevádzajú ho obrázky bin Ládina, druhej svetovej vojny či hurikánu Katrina.
Má na to Barack?
Obamu síce reklama nespomína, ale končila sa význačnou otázkou: „Čo myslíte, kto má na to?“ V minulosti pritom republikánov za podobnú inzerciu kritizovala.
No aj Barack Obama používal zbrane najtvrdšieho kalibru .
Podľa amerických médií to mohlo poškodiť jeho nekonfliktný imidž a prísľub novej politiky, s ktorým prichádza. Rovnako ako Hillary, ani on sa
vo svojich šotoch neštítil použiť zavádzajúce informácie.
Kandidátka bez peňazí
Ak Clintonová včera nepohorela, do ďalších súbojov (najbližšie na Guame, v Severnej Karolíne a Indiane) pôjde senátorka nielen s výrazným deficitom volených delegátov, ale aj financií.
Jej dlhy už dokonca presiahli množstvo prostriedkov, ktoré má k dispozícii.
Podľa denníka Wall Street Journal mala v banke osem miliónov dolárov, no dlhovala 10,3 milióna. Na kampaň už pritom minula 173 miliónov.
Naopak senátor Obama mal
k dispozícii 42 miliónov dolárov, na reklamy v Pennsylvánii minul v porovnaní s Clintonovou dvojnásobok.
Obama zatiaľ celonárodne nad Clintovou vedie o 700tisíc hlasov, ale aj v počte volených delegátov.
Clintonová svoj deficit
v Pennsylvánii zvrátiť nemohla. Výrazné víťazstvo však mohlo udržať jej kampaň pri živote. Analytici hovoria, že bez náskoku aspoň desiatich percent nemá zmysel, aby pokračovala ďalej.
Hillary: Beriem aj tesnú výhru
Clintonová si to nemyslí. Aspoň včera, v deň primárok, nedávala najavo možnú kapituláciu. Pre americkú televíziu CNN povedala, že pôjde ďalej, aj keby vyhrala len tesne.
„Víťazstvo je víťazstvo,“ povedala Clintonová, ktorá je pod čoraz väčším tlakom aj zo svojej Demokratickej strany.
Jej významní členovia by boli najradšej, keby sa o kandidátovi na prezidenta rozhodlo čo najskôr. V opačnom prípade čaká Clintonovú aj Obamu vyčerpávajúci dlhý súboj, ktorý by sa skončil až na augustovom konvente ich domovskej Demokratickej strany.
Tam by o osude ich prezidentského kandidáta rozhodlo osemsto superdelegátov. V prípade takého scenára by to posilnilo najmä pozíciu republikánskeho kandidáta Johna McCaina, ktorý sa už teraz sústreďuje na novembrové finále.
Je to najťažšia práca na svete. Musíte byť pripravený na čokoľvek. Zvlášť na dve vojny, raketový vzostup cien ropy, či krízu ekonomiky.
Hillary Clintonová kandidátka na prezidentku USA