ŠTRASBURG. Európski poslanci hlasovali sami proti sebe. Veľkou väčšinou 477 hlasov proti 149 odobrili návrh nemeckej kolegyne, ktorý zakazuje zamestnávať manželky a manželov ako parlamentných asistentov.
Ide o prvý z krokov, ktorými by mal europarlament reagovať na nedávne odhalenie rozsiahlych podvodov a mrhania verejnými peniazmi medzi poslancami. Zmena má vstúpiť do platnosti na budúci rok.
Slovenskí europoslanci žiadnych príbuzných oficiálne nezamestnávajú. Manžela ako asistenta zamestnáva nezávislá česká poslankyňa Jana Bobošíková, občianskemu demokratovi Petrovi Duchoňovi zasa pomáha jeho žena Vlasta.
Hlasovanie nebolo záväzné, zmenu musí potvrdiť vedenie parlamentu.
Autorka návrhu Ingeborg Gässleová je presvedčená, že prejde bez námietok. „Je to taká výrazná väčšina, že je z toho možné vyvodiť len jeden záver: príbuzní sa v budúcnosti nebudú zamestnávať. Je to dobre, bavíme sa tu o pretrvávajúcom konflikte záujmov,“ povedala politička z krajiny, kde je podobná prax veľmi zriedkavá.
Naopak, Taliani, Španieli, ale aj Briti svoje ženy, partnerov a občas aj starších potomkov zamestnávajú bez zdráhania, hoci sa to kritizuje.
„Môže pracovať na mojom programe aj z domu, keď potrebujem, takže ušetrím veľa času a dohovor je rýchlejší. Pre väčšinu z nás je príbuzný niekto, komu dôverujeme,“ povedal šéf britských labouristov v europarlamente Gary Titley, ktorý zamestnáva svoju ženu Charo.
Duchoň nehlasoval, pretože bol práve na ceste do Štrasburgu. „Nie je to šťastné rozhodnutie. Kto to je presne príbuzný? Manželka áno, ale teta z piateho kolena či milenka už nie? Navyše, ako sa to bude kontrolovať?“ pýta sa.
Systém je podľa neho v poriadku. „Stačí, keď sa k tomu poslanci oficiálne priznajú. Škandály sa aj tak nevytratia, pretože ľudia zostanú ľuďmi.“
V budúcich týždňoch by mali poslanci navrhnúť, podľa akého režimu by mali byť ich asistenti platení a tiež, ako lepšie kontrolovať preplácanie rôznych náhrad. Ročne dosahujú takmer 160-tisíc eur na poslanca a najviac sa s nimi švindľuje.