PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzsky prezident Nikolas Sarkozy ešte donedávna nebojácne kritizoval Čínu. Nahlas zvažoval bojkot otváracieho ceremoniálu olympiády a žiadal prepustenie politických väzňov. Teraz posiela do Pekingu svojich dvoch najlepších ľudí, aby si udobril nahnevaných Číňanov.
Kritika sa nenosí
Čína neznáša kritiku. Zakaždým ju zmetie zo stola ako zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny a francúzsky prezident sa zamiešal až-až. Pekingu dal podmienky, inak nepríde na otvárací ceremoniál hier. Žiadal ukončiť násilie v Tibete, prepustiť politických väzňov a dialóg s dalajlámom. Skôr než čínska odpoveď prišli nepokoje v uliciach Paríža, keď tadiaľ prechádzala olympijská pochodeň. Protibetskí demonštranti napadli čínsku vozičkárku Ťin Ťing a polícia dokonca musela uhasiť večný oheň.
Až potom prišla odpoveď z Pekingu. Celkom iná, akú žiadal Sarkozy. Číňania vyhlásili bojkot Francúzom. Našli si veľmi konkrétny cieľ - francúzsku sieť supermarketov Carrefour, ktorá má v krajine asi 120 obchodov a zamestnáva vyše 40-tisíc ľudí. Protesty pred jej predajňami sa rozšírili do mnohých čínskych miest. Šéf Carrefouru Jose Luis Duran opísal pre denník Le Journal du Dimanche situáciu ako „veľmi vážnu“. Hoci vydali vyhlásenie, že nepodporujú dalajlámu, protesty boli čoraz agresívnejšie.
Prieskum verejnej mienky v desiatich čínskych mestách ukázal, že bojkot Carrefouru podporuje 66 percent opýtaných. Podľa agentúry Nová Čína je proti len 7 percent Číňanov.
Francúzi sa zľakli
Sarkozy sa rozhodol pribrzdiť. S odstupom času poslal ospravedlnenie čínskej vozičkárke, z ktorej sa doma stala národná hrdinka. Teraz posiela do Pekingu dvoch zdatných vyslancov, aby schladili čínske vášne. Bývalý francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin sa vo štvrtok stretne s čínskym premiérom Wen Ťia-paom. Po ňom ide do Číny aj Sarkozyho poradca v diplomatických otázkach Jean-David Levitte.
Čína je spokojná
Už včera jeho snahy Čína ocenila. Prvýkrát sa vyjadrila k protestom proti francúzskemu tovaru a postavila sa na stranu Francúzov. Oficiálna televízia CCTV citovala nemenovaného úradníka z čínskeho ministerstva obchodu, ktorý pochválil francúzsku sieť supermarketov. „Niektoré spoločnosti vrátane Carrefouru povedali, že sú proti nezávislosti Tibetu a podporujú pekinskú olympiádu. Vítame to,“ povedal podľa Reuters nemenovaný zdroj. Televízia pripomenula, že až 99 percent zamestnancov Carrefouru sú Číňania a 95 percent produktov sa vyrába v Číne.
Čína ocenila Sarkozyho snahu zlepšiť vzájomné vzťahy. „Zaznamenali sme, že francúzska vláda a spoločnosti urobili nedávno niektoré kroky na zlepšenie bilaterálnych vzťahov,“ citovala televízia ďalej.
Čínsko-francúzsku tichú vojnu sledovali firmy v mnohých krajinách. Vedia, že čínsky režim kritiku trestá. Svojich doma väzením, tých vonku bojkotom v oblasti, ktorá je pre väčšinu krajín sveta dôležitejšia ako otázka ľudských práv – v biznise.
Sme proti Carrefouru, nakupovanie je hanebné.
Transparent čínskych žiakov základnej školy