Taliani z juhu sa na severe krajiny stále stretávajú s prejavmi rasizmu.
RÍM, BRATISLAVA. „Teraz vám vysvetlím, v čom sa líšia Talian a terrone,“ opisuje vo svojom liste Elena Di Bernardino, študentka na milánskom polytechnickom inštitúte, ako minulý týždeň pred prednáškou v aule jeden študent zabával svojich spolužiakov. „Terrone je typický zavalitý, tučný a špinavý typ človeka,“ pokračoval mladík. „A tmavý ako zhnitá oliva,“ doplnil ho jeden z Eleniných spoluposlucháčov. List 23ročnej dievčiny zverejnil týždenník L'Espresso.
Výraz terrone je v Taliansku hanlivým pomenovaním ľudí pochádzajúcich z južnej časti krajiny, najmä zo Sicílie. Slovíčko terra znamená zem, čo má poukázať jednak na hnedú farbu ich pleti a tiež chudobu, keďže juh živí najmä poľnohospodárstvo.
Separatistická strana Liga severu, ktorá sa v posledných voľbách výrazne posilnila a bude vo vláde, sa netají svojou averziou proti juhu. „Taliansko sa stalo rasistickou krajinou, a so vznikom tejto xenofóbnej strany sa ňou stáva stále viac,“ kritizovala na svojom blogu Alessandra
Manca. V roku 2005 jej spolužiaci na Bolonskej univerzite na plášť napísali veľké T ako terrona. „Označili ju ako kedysi židov,“ povedal jeden z prizerajúcich sa. Dnes žije v Španielsku.
Na futbalových štadiónoch na severe sú urážlivé pokriky Terroni! stále bežné. Senátor Ligy severu Roberto Calderoli (na snímke SITA/AP) po zisku titulu majstrov sveta vo futbale v roku 2006 označil výhru Talianov za „politické víťazstvo“ nad rasovo zmiešaným tímom Francúzska. Médiá mu vtedy pripomenuli, že titul vybojoval tím, v ktorom hrali aj futbalisti z juhu. Tomáš Hudák © SME